Frengi Nedir, Frengi Nedenleri, Frengi Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Frengi Nedir, Frengi Nedenleri, Frengi Belirtileri
  Frengi cinsel yolla bulaşan ve vücudun herhangi bir organını etkileyen yeteneğe sahip bir hastalıktır. Virüs bulaşmış bir kişi ile cinsel temasta bulunulunca bulaşır. Bu virüs bulaşmış bir anneden doğum sırasında bebeğine de enfeksiyon geçebilir. Kişiden kişiye kan transfüzyonu ile bulaşabilir.

  Belirtileri ise, 2-3 hafta ağrısız ülser, ateş, boğaz ağrısı ,genel halsizlik, eklem ağrısı, yaygın deri reaksiyonu, ülser. Konjenital belirtileri ise 2-6 hafta arasında gelişir, deri lezyonları, akıntı ve yaralar görülür. Hastalık, penis, vajina, anüs ya da ağız yolu ile bulaşır. Mikrobun sağlam kişiye bulaşmasından sonra ilk belirtiler 10 gün ile 3 ay içerisinde ortaya çıkar.
  Cinsel yolla bulaşan frengi tanısı semptomların ve beyin omurilik sıvısının incelenmesi ile yapılır. Karanlık zemin mikroskopisi, VDRL testi ve akciğer grafisi gibi testler ile enfeksiyon onaylanır. Tedavi ve antibiyotik ile enfeksiyon kontrolü tavsiye edilir. Ayrıca, hastanın partneri tedavi edilmelidir. Takip tüm hastalarda önemlidir.
   


Sayfayı Paylaş