Frengi Hastalığı Hakkında Bilgi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve selintan41 tarafından 28 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. selintan41 Member


  Frengi Hastalığı Hakkında Bilgi
  frengi tedavisi ne kadar sürer, frengi tedavisinde kullanılan ilaçlar

  Frengi cinsel yolla bulaşan ve vücudun herhangi bir organını etkileyen yeteneğe sahip bir hastalıktır. Virüs bulaşmış bir kişi ile cinsel temasta bulunulunca bulaşır. Bu virüs bulaşmış bir anneden doğum sırasında bebeğine de enfeksiyon geçebilir. Kişiden kişiye kan transfüzyonu ile bulaşabilir.

  Belirtileri ise, 2-3 hafta ağrısız ülser, ateş, boğaz ağrısı ,genel halsizlik, eklem ağrısı, yaygın deri reaksiyonu, ülser. Konjenital belirtileri ise 2-6 hafta arasında gelişir, deri lezyonları, akıntı ve yaralar görülür. Hastalık, penis, vajina, anüs ya da ağız yolu ile bulaşır. Mikrobun sağlam kişiye bulaşmasından sonra ilk belirtiler 10 gün ile 3 ay içerisinde ortaya çıkar.
  Cinsel yolla bulaşan frengi tanısı semptomların ve beyin omurilik sıvısının incelenmesi ile yapılır. Karanlık zemin mikroskopisi, VDRL testi ve akciğer grafisi gibi testler ile enfeksiyon onaylanır. Tedavi ve antibiyotik ile enfeksiyon kontrolü tavsiye edilir. Ayrıca, hastanın partneri tedavi edilmelidir. Takip tüm hastalarda önemlidir.

  Tedavinin ilk 2 yılında 3 ay aralıklarla doktora gidilir. Hamilelerde tedavi süreci daha zordur, antibiyotik tedavisi vardır. %25 oranında bebek ölümüne sebep olur. Tedavinin başlangıcından genellikle 24 saat sonra bulaştırıcılık kaybolur. Cinsel ilişkide korunmak, tek eşli olmak, güvenilir olmayan cinsel ilişkiye girmemek, alkol ve uyuşturucudan uzak durmak gerekir. Kan testlerini özellikle hamileler sürekli yaptırmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş