Fotosel Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Fotosel Nedir, Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?
  Fotocell (Fotosel) fotopil demektir. Endüstride photoelectric sensor (foto elektrik sensör) olarak tanımı daha doğru olacaktır. Fotosellerin üzerinde bir adet ışık kaynağı (source) için göz bulunmaktadır. Bazen hem alıcı hemde verici olmak üzere iki adet gözde bulunabilir. Çeşitli fotosel çeşitleri vardır. Hem alıcı hem verici gözü üstünde olanlar, sadece ışık kaynağı olan ve karşısında alıcısı olanlar, cisimden yansıyan ışığı kontrol fotoseller aynı zamanda renge duyarlı olanlarda bu tip sensörlerdir. Fotoseller ışık şiddetine bağlı olarak çalışırlar kapalı veya açık kontak verirler. İki ucuna gerilim verilip diğer ucundan ise kontak alınır.

  Fotosel gözün içindeki optik elemanın empedansı, içinde bulunduğu ortamın ışık şiddetine göre değişir. Işık şiddeti ayarlanan Lux değerinin altında ise (hava kararınca) çıkış verir (röle sistemindeki gibi çalışır), ışık şiddeti ayarlanan Lux değerinin üstüne çıktığında ise kontaklarını açar. Eğer fotoelektrik sensör cisimden yansımalı yada reflektörlü tipte verici ile alıcı aynı sensör kafası üzerindedir ve geri dönen ışın miktarı tanımlanan eşik değerine ulaştığında çıkış verir.turkeyarena.net Kullanılan sensör karşılıklı alıcı-verici şeklinde ise araya dik olarak giren cisim vericiden gönderilen ışının tamamının yada bir kısmının alıcıya ulaşmasını engeller, alıcıya ulaşan ışın miktarı tanımlanan eşik değerine ulaştığında çıkış verir.

  Özelliklerine göre kullanım alanları çok farklıdır neredeyse günümzde hemen hemen heryerde fotosel görebilirsiniz. Güvenlik sistemlerinde hareket dedektörleri (hırsız alarmları), enerji tasarrufu alanında merdiven otomatiklerindeki lambalardan sadece hareket olan kısımdakilerinin
  yanmasında, lavabolardaki musluklarda, iş güvenliği alanında asansörleri durduran kumanda sisteminde, alışveriş merkezlerindeki açılır kapanır kapılarda, matbacılıkta renk ayrımında, kağıt havlu makinelerinde vb.. yerlerde kullanımları mevcuttur.
   


Sayfayı Paylaş