Fotosel Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Fotosel Hakkında Bilgi

  Fotocell (Fotosel) fotopil demektir. Endüstride photoelectric sensor (foto elektrik sensör) olarak tanımı daha doğru olacaktır. Fotosellerin üzerinde bir adet ışık kaynağı (source) için göz bulunmaktadır. Bazen hem alıcı hemde verici olmak üzere iki adet gözde bulunabilir. Çeşitli fotosel çeşitleri vardır. Hem alıcı hem verici gözü üstünde olanlar, sadece ışık kaynağı olan ve karşısında alıcısı olanlar, cisimden yansıyan ışığı kontrol fotoseller aynı zamanda renge duyarlı olanlarda bu tip sensörlerdir. Fotoseller ışık şiddetine bağlı olarak çalışırlar kapalı veya açık kontak verirler. İki ucuna gerilim verilip diğer ucundan ise kontak alınır.

  Fotoseldeki cam kürenin iç kısmı sodyum,lityum gibi alkali metallerle kaplanır. Çünkü alkali metaller yüksek enerjili beyaz ışık alınca (güneş ışığı) elektronları kopar ve anot ucuna çekilirler. Güneş ışığı gelince devre tamamlanmış olur ve çalışır.

  Cam kürenin içi alkali metalle kaplanan fotosel sadece yüksek enerjili ışıkta çalışır ve bu özelliği sayesinde diğer metallerle kaplanan fotosellerden farklı olur.

  Alkali metaller değerlik tabakalarında tek elektronu kolayca kaybederek +1 yüklü iyonlar oluştururlar;bu nedenle kuvvetli indirgendirler. Ayrıca ısı ve elektriği çok iyi iletirler.Bulundukları periyotta iyonlaşma enerjileri en küçük, atom ve iyon çapları ise en büyük olan elementlerdir.

  Alkali metaller, daima elektron vererek (+) iyon halinde bulunurlar. Bu özellikleri sebebi ile fotoselin çalışma prensibindeki, küre iç yüzeyinin elektron verme zorunluluğunu sağlar ve devrenin tamamlanmasını sağlarlar.

  Alkali metaller periyodik sistemde 1A gurubunda yer alırlar: Li, Na, K, Rb, Cs ve Fr

  Günümüzde sokak lambalarının gün ışığına göre kontrol edilmesinde, matbaacılıkta renk ayrımında, asansörleri durduran kumanda sistemlerinde, baca duman yoğunluğunun ve sıvıların bulanıklığının ölçülmesinde, miktarı fazla olan cisimlerin sayılmasında kullanılan sayaçlarda, turkeyarena, fabrikalarda ürünlerin paketlenmesinde, matbaacılıkta kâğıt kesme araçlarında, kapı otomatiklerinde, musluklarda, kağıt havlu makinelerinde, merdiven lambalarında, pozometrelerde, hırsız alarm sistemlerinde, otomatik açılır kapanır kapı sistemlerinde, otomatik çalışan gece lambalarında fotoseller kullanılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş