Ford: Vergi indirimi katkıda bulunmaz

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Ford Otomotiv A.Ş Genel Müdür Başyardımcısı Nuri Otay,
  otomotivde ÖTV indirimine ilişkin, "Bu uygulamanın küresel ekonomik krizden binek otomobillere oranla daha fazla etkilenen ticari araç pazarına istenen düzeyde bir katkısı olmayacağı düşüncesindeyiz" dedi. Otay, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 3 ay süreyle geçerli olacak ÖTV indiriminin, özellikle binek otomobil pazarında stokları eritmeye ve nakit girişi sağlamaya yönelik önemli bir adım olduğunu ve binek otomobil pazarında hareketlenmeye destek olacağını belirtti.

  [​IMG]

  Bu uygulamanın küresel ekonomik krizden binek otomobillere oranla daha fazla etkilenen ticari araç pazarına istenen düzeyde bir katkısı olmayacağı düşüncesi olduklarını ifade eden Otay, şunları kaydetti: "Avrupa'nın ticari araç üretim merkezlerinden biri olan ülkemizde, otomotiv sektörünün bütününü dikkate alan başka olumlu adımlara da gereksinim duyulduğuna inanmaktayız.

  ÖTV indiriminin anahtar teslimde müşteriye yansıması, silindir hacmi 1600 cc'ye kadar olan binek araçlar için yaklaşık yüzde 14 iken, minibüslerde yaklaşık yüzde 6, kamyon ve kamyonetlerde ise yüzde 3'ün altında. Ticari araçlar, Türkiye'nin en büyük otomotiv ihracat kalemini oluşturmaktadır.
  Ticari araç üreticileri, gerek iç, gerekse dış pazarda süreklilik sağlayacak, likidite sıkıntısının giderilmesine yardımcı olacak, sektörün gelişim hedeflerini destekleyecek uygulamalara ihtiyacı vardır. Bu doğrultuda üretim maliyetlerinde iyileştirme sağlayacak, ihracat gücünü destekleyecek, istihdamın korunmasına katkıda bulunacak başka adımları da gündemine almasını umuyoruz."
  16.03.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş