Ford fabrikaları arasında uzaktan lazer teknolojisini kullanan ilk fabrika oldu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  Filmi izleyip uzaktan lazer kaynağı yaptı Ford'a bile satacak
  FORD Otosan, Türk otomotiv sanayinde ve dünyadaki tüm Ford fabrikaları arasında uzaktan lazer teknolojisini kullanan ilk fabrika oldu. Hollywood filmlerinde özel efekt uzmanlarınca hazırlanan büyüleyici sahneleri gerçek kılan “Uzaktan lazer kaynağı” teknolojisi mevcut üretim sistemine göre yüzde 5 daha fazla yatırım gerektirirken, uygulama hızında 7 ila 10 kat artış, işletme maliyetinde yüzde 30’a varan düşüş ile ekipman ve alan kullanımında da yüzde 40 kazanç sağlıyor. Kocaeli Fabrikası’nda uygulamaya alınan “Uzaktan lazer teknolojisi” 5 kıtaya ihraç edilen Transit’lerin üretiminde kullanılmaya başlandı.

  1.4 milyon Euro yatırım
  Ford Otosan Kocaeli Fabrika Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan mühendislerinin, ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından çekilen, Tom Cruise ve Colin Farrell'in baş rolünü paylaştığı “Minority Report” (Azınlık Raporu) adlı filmdeki bir sahneden esinlenerek, 2005 yılında uzaktan lazer kullanımına ilişkin Ar-Ge çalışmalarına başladığını bildirdi. Toplam 1.4 milyon Euro'ya mal olan projenin şubat ayında tamamlandığını ifade eden Yenigün, senaryosu 2054 yılında geçen filmde görünen teknolojinin Ford Otosan'da kullanılmaya başlandığını ifade etti. Yenigün, şimdiye kadar Ford üretim fabrikalarında konvansiyonel kaynak yöntemiyle (yüksek akım, düşük voltaj prensibiyle) iki sacın bakır elektrotlarla birbirine birleştirmesinin sağlandığını, lazer teknolojisinin ölçme, kesme ve yakın mesafeden kaynak işlemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

  Ford'a know-how verecek
  “Biz, yüzde 50 Ford, yüzde 50 Koç grubuyuz. Teknolojiyi genellikle Ford'dan alırız. Bu projeyle ilk defa Ford'a 'know-how' vereceğiz” diyen Yenigün, şöyle konuştu: “Ford dünyasında, Ford kütüphanesinde artık Ford Otosan'daki mühendislerin yazdığı Uzaktan Lazer Uygulamaları konusunda çeşitli dokümanlar yer alacak. Bundan sonra daha hafif araçlar üreteceğiz, daha çevreci olacağız."
  15.07.2010, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş