Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 5 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Folik Asit Eksikliği Belirtileri
  Hafızada sorunlar, sinirlilik, depresif durumlar, halsizlik, kilo kaybı, fiziksel çalışmaya karşı dayanaksızlık folik asit eksikliğinde ortaya çıkabilecek belirtilerdir.

  Alkol vücutta folikasit emilimine zarar verir ve tamamının vücuttan atılmasına yol açarak folik asit eksikliğine sebep olur. Eğer ağır içici iseniz, vücudunuzu bu besinle takviye etmeyi ciddi olarak göz önüne almalısınız.

  Hamilelikte folik asit: Hamile kadınlarda bu madde için artan bir talep vardır ve ceninin sağlıklı gelişimi için kritik önemdedir. Eksikliği spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabilir.

  Hamilelik öncesi folik asit kullanımı: Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız folik asit kullanımına hamilelikten önce başlamalı ve hamileliğinizin ilk 12 haftasında devam etmelisiniz.

  Folik asit eksikliği kalp hastalığı riskini de arttırabilir. Homosistein seviyelerini düzenler ve dolayısıyla arterlerde plak birikimini azaltır.turkeyarena.net Yüksek kolesterol düzeylerinden şikâyetçi iseniz, doktorunuzdan, bu maddenin yüksek düzeyleri yüksek kolesterol ilave sorunları ile birlikte kalp sorunlarından şikâyet riskinizi katlayabileceğinden, kan homosistein düzeyinizi kontrol etmesini isteyin

  Folik asit eksikliği anemisi: Folik asit eksikliği makrositik anemiye neden olabilir. Bu hastalıkta, vücuttaki alyuvar hücreleri büyür ve hücrelerin sayısı düşer.

  B12 vitamini eksikliği de bu tip anemiye neden olabileceğinden, folik asit B12 vitamini ile takviye etmek önemlidir.
   


Sayfayı Paylaş