Foçada Ne Yenir

Konusu 'İzmir' forumundadır ve GamZe tarafından 16 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Foçada Ne Yenir
  Foça da bulunan ve deniz ürünleri üzerine çalışan restoranların mönülerine bir göz atacak olursak birbirinden farklı lezzetler ve Ege sofra kültüründe Ayvalık'a rakip damak zevkleri ile karşılaşıyoruz işte bunlardan bir kaçı.

  Karides Tava
  Ayıklanmış çiğ karidesler tavaya konuyor, tereyağ, pul biber ilave edip 5 dakika pişiriliyor, arzu edilirse çintilmiş diri sarımsakla beraber tabağa sulu sulu konarak servis ediliyor.

  Midye Sarma
  Ayıklanmış çiğ midyeler yufkaya diziliyor rendelenmiş kaşar, doğranmış mantar, dövülmüş sarımsak ile hazırlanan malzeme ile beraber sarılan yufka börek şeklini alıyor. Yufkaya yumurta sürülerek ızgarada çevriliyor, tereyağ sürülüp servise sunuluyor.
   


 2. GamZe Moderator

  Şişte Karides
  Bir karides bir mantar şişe diziliyor.Izgarada pişiriliyor, çıkarıldıktan sonra üzerine zeytinyağı, dövülmüş sarımsakla hazırlanan sos dökülüp servis edilirken limon sıkılıp yeniyor.

  Acılı Izgara Balık
  Çipura yavrusu (Lidaki) veya mırmır balığı seçiliyor. Tuz, sarımsak, pul biber havanda birlikte dövülüp, ölçek olarak her balık için bir kaşık has zeytinyağı ilave ediliyor. Bu karışım içine temizlenen balıklar yatırılıp her tarafına bu sos sürülüyor, bir saat bekletiliyor. Daha sonra kesinlikle kömür ateşi ızgarada, hafif ateşte ağır ağır pişiriliyor. Balıkların içinin iyice pişip etin bel kemiğinden kolayca ayrılabilmesi için yavaş pişirim gerekiyor.turkeyarena.net Bunun içinde ateşin yakma özelliğini azaltmak amacıyla kor üzerine biraz kum veya kül serpiliyor. Balıklar temizlenirken etine tatlı su değmiyor, lezzetinin kaçmaması renginin beyaza dönmemesi için deniz suyunda yıkanması tercih ediliyor.

  Ahtapot Güveç
  4 kişilik olarak hazırlanan güveç için çiğ ahtapotlar önce dövülüp soyuluyor, sonra doğranıyor ve bir çömlek içine konuyor. İçine bir litre su, bir çay bardağı sirke, bir limon doğranıyor, beraberce haşlanıyor ve ahtapot suyunu çekiyor. Ahtapot üzerine sebze olarak biber, domates, soğan, sarımsak iri olarak doğranıp yarım saat daha pişiriliyor. Maydanoz serpilip 10 dakika daha ateşte bekletiliyor, rende kaşarla servis ediliyor.

  Tuzda Balık
  İri balıkların seçildiği tuzda balık pişiriminde, balık etrafına iri cins tuz ve suyla beraber karıştırılarak hazırlanmış hamur sürülüp fırında pişiriliyor. Kendi suyu ile fırınlanan balık, çevresinde ısının etkisiyle kaskatı olan kalıp üzerine maytaplar yakılarak masaya getiriliyor. Balığı yanmaktan koruyan tuz kalıp kırılarak, içindeki kendi suyu ile pişmiş balık servis ediliyor.

  Bir çok balık sofrasında meze çeşitleri arasında Ege'nin ünlü deniz börülcesi de tercih ediliyor. 10 dakika süre ile haşlanmış, besleyici değeri yüksek olması için fazla kaynatılmayan börülceler üzerine has zeytinyağı, limon, sarımsakla hazırlanan sos dökülüyor, soya sosu ile tatlandırılıyor.
   
 3. Misafir Guest

  çarşı lokantasına gidip zeytinyağlıları deneyin. muhteşemdi
   

Sayfayı Paylaş