Foçada Ne Yapılır

Konusu 'İzmir' forumundadır ve GamZe tarafından 16 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Foçada Ne Yapılır
  Sabah kahvaltınızı yapmayın; çünkü Kokoloz Kafe'de sizi muhteşem bir köy kahvaltısı bekliyor.

  Kahvaltıdan sonra kafenin sahibi Ertan Bey'den tarihî mekânlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Vaktiniz varsa Siren kayalıklarına küçük bir balıkçı teknesi ile yolculuk yapın.
  Öğle yemeğinizi Celeb Restoran'da yiyebilirsiniz. Mevsimine göre balığı ve 25 çeşit mezesinden damağınıza uygun olanı mutlaka deneyin.

  Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda gezip şehrin stresinden uzaklaşırken, taştan yapılmış tarihî Rum evlerinin önünde sohbet eden yaşlılara eşlik edebilirsiniz.

  Akşam günbatımını izlerken dibek kahvenizi köy kahvesinde yudumlayabilirsiniz.
   


 2. GamZe Moderator

  Foça Gezilecek Yerler
  Siren Kayalıkları:
  Homeros destanında yer alan ve yolunu şaşırmış gemilerin çarptıkları kayalıklar olarak bilinir. Yüzyıllar boyunca dalgaların ve rüzgarların aşındırdığı kayalıklar fok balıklarını andırır. Foklara da yuva olan kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır.

  Şeytan Hamamı: Çandede tepesinin eteğinde yer alan ve kaya mezar tipinde olan yapı Şeytan hamamı olarak bilinir. İlçe merkezine 2 km uzaklıktadır.

  Beş Kapılar Kalesi: Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. XI. yy’ da yapıldığı sanılmaktadır. Kesme taşlardan yapılan kale, dikdörtgen palanlı olmakla beraber, köşelerinde ki dikdörtgen kulelerle desteklenmiştir. Bizans döneminde yapılmış yapı kalıntıları bulunmaktadır.

  Dış Kale: 1968 yılında Osmanlı tarafından yaptırıldığı iddia edilen kale deniz kenarında bulunmaktadır. Kesme ve moloz taşlardan yapılmıştır. Denizi kontrol amaçlı yapılan kalenin içinde Osmanlı döneminde ait hamam kalıntıları bulunmaktadır.

  Foça Adaları: Altı ıssız adadan oluşan bir ada grubudur. Orak adası, İncir adası, Kartdede adası, Fener adası, Hayırsız adası ve Metalik adasıdır. Bu adalarda bulunan plajlar, mesire alanları ve Akdeniz foklarının yaşam alanı olması nedeniyle ziyaretçi çeken yerlerdendir.

  Kybele Açık Hava Tapınağı: İÖ 580 yılıyla tarihlenen bu yapıda çeşitli büyüklükte 5 nişte tanrıça Kybele’ nin heykelleri ve kabartmaları yer almaktadır. Kayaya oyulmuş adak havuzu ile denizci fenerlerinin konulması için yapılan nişler, denizden gelenlerin burada tapındıklarını göstermiştir.turkeyarena.net Foça da bir çok yerde Kybele’ ye ait kutsal alanlar mevcuttur.

  Akdeniz Fokları: Soyları tükenmek üzere olan Akdeniz foklarından bir kısmı Foça civarında bulunan adaları kendilerine yuva olarak benimsemişlerdir. Çiftleşmek, yavrularını büyütmek, dinlemek amacıyla bu bölgeleri seçen foklar artan balıkçılığa ve insanlara karşın yaşamları devam ettirmektedirler. Yaşam bölgeleri olan adaların bazı bölümleri 2 milden fazla yaklaşmak ve Siren kayalıkları ve Orak adasına ise 100 metreden fazla yaklaşmak yasaktır.
   

Sayfayı Paylaş