Flüt Nota Okuma

Konusu 'Notalar' forumundadır ve Emel tarafından 16 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Emel Well-Known Member


  Flüt Notaları Okuması Nasıl Yapılır
  Flüt Notaları Okuma ve Öğrenme

  Flüt notaları: kalındo-re-mi-fa-sol-la-si-ince do

  Nota aralıkları: Notaların aralıkları tam ve yarım olarak ikiye ayrılır. Bunları çabuk hatırlamak için aşağıdaki gibi bir teknik hazırlanmıştır.

  Do re arası tam
  Re mi arası tam
  mi fa arası yarım(mi)
  fa sol arası tam
  sol la arası tam
  la si arası tam
  si do arası yarım(si)

  Notaların hangilerinde sadece i harfi vardır? Mi ve Si. İşte mi ve bir incesi olan fa notası, si ve bir incesi olan do notasının arası yarım aralıktır, diğerleri tam aralıktır.

  BONA
  Notaları ritmik değerlerine uygun okumaktır.Bu derste küçük bir örneği bona olarak okumayı öğreneceğiz.Önce notaların değerlerinin yalnızca bir kısmını öğrenelim.Yani notaların uzunluk kısalıklarını…Aşağıda gördüğünüz "dörtlük" nota, diğerinden iki kat daha uzundur, "sekizlik" nota da ona göre daha kısadır yani yarısı kadardır.Uzadıkça adındaki sayı küçülür.(matematikteki gibi ama tam tersi,sonunda -lik- hecesi olduğundan nota değerinin ismi olduğu bellidir.)

  "Sekizlik" iki tane notayı, üstteki kuyruklarını birbirine bağlayarak ta yazabiliriz. Bu durumda örnekte, üstten çizgiyle birleştirilmiş olan notaların değerinin "sekizlik" olduğunu söyleyebiliriz.Her biri aslında ayrı sekizliktir.

  Burada gördüğünüz tüm "sekizlik" notaları "sol-sol" diyerek okuyun. Tüm "dörtlük" notalarıysa içinizden "sol-sol" der gibi ama dışınızdan "sool" diyerek okuyun. Zor değil yapacaksınız.

  [​IMG]

  Ölçü çizgisi: Ölçüleri oluşturan çizgilerdir.Yani her iki ölçü çizgisinin arasına ölçü denir.
  Ölçü sayısı: Her ölçünün içinde toplam değer olarak kaç tane dörtlük ya da sekizlik olduğunu anlatır.Örnekte de toplam değer olarak bakıldığında her bir ölçünün içinde iki tane dörtlük vardır.
   


Sayfayı Paylaş