Flash Belleği Kim Buldu

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Usb Flash Belleği İlk Kim Buldu
  Flash Belleği Kim Tarafından Ne Zaman Bulundu


  USB flaş sürücü, USB hafıza ünitesi , flash disk , USB çubuk ya da USB bellek USB 1.1 veya 2.0 arayüzü ile entegre edilmiş, kapasiteleri 256 GB'a kadar ulaşabilen, küçük, hafif, çalışma esnasında sökülüp takılabilir NAND-tipinde veri depolama aygıtlarıdır. Neredeyse USB veriyolunu destekleyen tüm sistemler tarafından kullanılabilir. USB flaş bellekler aynı zamanda flaş sürücü, flaş disk adları ile de bilinmektedir. Flaş sürücüler sadece bilgisayarın USB girişine takılı olduğu sürece çalışır durumdadırlar ve harici güç kaynağı veya pil gücüne ihtiyaç duymazlar ve her türlü bilgi saklanabilir. Optik sürücülerden daha hızlı ve kullanımı daha kolaydır.

  Flash belleğin icadı 2000 yılında gerçekleşti. Her icat gibi flash belleklerde bir ihtiyacı karşılamak için icat edilmiştir. Flash belleği kimin icat ettiğine bir göz atalım.

  Bilgisayarın ilk günlerinde dosya boyutları oldukça küçüktü. Bu nedenle 1.44 MB lık disketler veri saklamak ve taşımak için yeterliydi. Ancak bilgisayar teknolojisi ilerledikçe yeni dosya türleri ortaya çıktı. Dosya boyutları büyüdü ve artık Disketler’in hızları ve veri saklama alanları yetersiz kalmaya başladı. Daha sağlam, daha iyi ve daha fazla depolama alanı sağlayacak taşınabilir bir aygıta ihtiyaç ortaya çıktı.

  2000 yılında ilk flash bellekler icat edildi. IBM ve Singapurlu Trek Teknoloji şirketleri ilk satılan Flash bellekleri icat ettiler. Trek Teknoloji şirketinin ürettikleri, büyüklüğü kabaca bir başparmak kadardı. ilk olarak parmak sürücü “thumb drive” adı verildi.

  IBM Amerika, Kanada ve İsrailde ürettiği flash belleklere “Disk on Key” adını verdi. İlk flash bellekler 8 MB kapasiteye sahipti ve bu kapasite 1.44 MB lık disketlerden sonra büyük bir sıçrama demekti.

  İlerileyen yıllarda flash belleklerde kapasiteler inanılmaz arttı. Boyutları taşıma kolaylığı için oldukça küçüldü. Günümüzde 256 GB ve daha üstü kapasiteye sahip flash bellekler satılmaktadır. Veri saklama ve taşımada CD ve DVD’nin pabucunu dama atmış durumdadır. USB üzerinden çalıştığı için diğer veri taşıma araçlarına göre daha hızlı çalışmaktadır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş