Flaş

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Flaş

  Fotoğraf makinelerinin flaşları iki cinstir: makinelerin entegre parçası olan gömme flaş ünitesi (kompakt makinlerde çok yaygındır); ve makinenin üstündeki özel bir 'yuvaya' takılan ayrı flaş ünitesi (SLR'lerde çok yaygındır; bazı kompaktlara da takılabilir).

  Flaş ünitelerinin hemen hemen hepsinde konudan yansıyan ışığı ölçen ve flaşın çakma süresini kontrol eden ışığa duyarlı bir foto elektrik hücre vardır. Buna karşın, "özel kullanımlı" flaş üniteleri olan bazı makineler flaşın çakma süresini filmden yansıyan flaş ışığını ölçerek ayarlar ve film tam olarak pozlandığı zaman flaş ışığını keser. Bu özel üniteler, yuvalarına bir kez takıldıktan sonra, makinenin bir parçası haline gelirler. Makinenin devrelerine kilitlenerek flaş verimine uyum sağlamak için gereken enstantane ayarını yaparlar ve makineden aldıkları diyafram ayarı ve film hızı bilgilerini değerlendirerek ne kadar flaş ışığı kullanılması gerektiğini tespit ederler.

  Kırmızı göz
  Eski kompakt makinelerdeki gömme flaşların zaman zaman yarattığı ve "kırmızı göz" olarak bilinen sorun, çekitlen resimde insanların gözbebeklerinin parlak kırmızı gözükmesidir. Bunun nedeni, flaşın makinenin objektifine çok yakın olmasıdır. Sabit ve öne doğru bakan bir flaş kullanıldığı zaman bu sorunla karşılaşmak kaçınılmazdır. (Daha kaliteli kompakt modellerde geliştirilmiş tasarımlar "kırmızı gözü" ortadan kaldırmıştır.) SLR'ler daha büyük olduklarından flaş kafasıyla objektif arasındaki uzaklık bu ektiyi ortadan kaldırır.

  Flaş ışığının yansıtılması
  Doğrudan öne bakan bir flaş kullanırken karşılaşabileceğiniz başka bir sorun da elde ettiğiniz görüntünün donuk ve kaba olmasıdır. Günümüzde yapılan ayrı flaş ünitelerinin çoğunda aşağı yukarı ve / ya da sağa sola hareket edebilen kafalar sayesinde ışık tavana ya da yakındaki bir duvara doğrultulup yansıtabilir. Bu şekilde elde edeceğiniz sonuç daha yumuşak ve doğal görünür. Eğer, renkli film kullanıyorsanız, flaş ışığının, yansıtıldığı yüzeylerin rengini alacağını ve bunu resmin bütününe yayacağını dikkate almanızda yarar vardır.

  Refletörden yansıtılmış flaş
  Doğrudan kullanılan flaş doğal olmayan bir aydınlatma yapar. Eğer flaş ışığı, flaş ünitesine takılan ve renk sıçramasını önleyen özel bir reflektörden yansıtılırsa aydınlatma çok daha doğal görünür.

  Flaş ışığının azalması
  Flaşın aydınlatma gücü çok çabuk azalır. Flaşla konu arasındaki uzaklığı iki katına çıkardığınız zaman ışığın yayıldığı alan dört katına çıkar; böylece, flaşın gücü dörtte bire iner. Flaşla çekilen resimlerde öndeki nesnelerin iyi aydınlatılmış olmasına karşın arkadakilerin karanlık, ve giderek görünmez oluşu bu yüzdendir. Bundan kaçınmak için flaşınızın çekeceğiniz resimler için yeterli olmasına dikkat edin. Flaş gücü, güç sayısı (GN) ile ifade edilir.
  - GN büyüdükçe flaşın verimi artar.

  Işığın yayıldığı alanın objektifin açısından küçük olduğu durumlarda da flaş gücünün azaldığı görülür. Bu durumda, resmin ortası çok iyi pozlandığı halde, görüntü, kenarlara doğru kararır. Bunu önlemek için ya objektifinizi değiştirip daha dar açılı bir objektif kulanmanız ya da flaşın önüne ışığı dağıtan bir filtre takmanız gerekir. Filtre kullandığınız zaman, flaş ışığı daha geniş bir alana yayılacak; buna karşılık doğal olarak ışık yoğunluğu azalacak
   


 2. pult Well-Known Member

  Gün ışığındada veya çok ışıklı yerlerdede fotoğraf çekerken flaşı açmanızı tavsiye ederim,nedeni ışığın düşmediği alanlardaki gölgelenmeyi ortadan kaldırmak için.
   
 3. pult Well-Known Member

  [​IMG]
  Metz Mecablitz 15 MS-1 Dijital Makro Flaşa iki Plus X Ödülü
  Metz’in son teknoloji ile geliştirdiği 15 MS-1 dijital flaşı 2009 Plus X ödülüne layık görüldü. 21 Mayıs 2009’da Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen ödül töreninde farklı marka ve modellerle çalışabilen kablosuz makro flaş 15 MS-1 dizayn ve yüksek kalite dallarında ödül kazandı. 2008’in sonlarında piyasaya sürülen 15 MS-1 kablosuz olarak çalışma ve TTL ölçüm yapma gibi üst düzey özelliklerinin yanında diğer multi fonksiyonel özellikleriyle de rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. Plus X ödülü 2004’ten bu güne kaliteli ve teknolojik hamleler yapan imalatçılara yönelik olarak düzenlenmektedir. Ödüller inovasyon, tasarım, kullanım kolaylığı, yüksek kalite, ergonomi ve çevre dostu kategorilerinde veriliyor.
  Her sene 32 farklı ülkeden gelen alanında uzman 144 kişiden oluşan seçkin jüri ödül alacak ürünleri seçiyor. 4 milyon Euro’luk tanıtım bütçesi ve 38 adet profesyonel iş ortağı ile Plus X ev elektroniği, IT ürünleri, araç multimedya ürünleri, mobil ve fotoğraf ürünleri konusunda en büyük teknoloji, spor ve yaşam tarzı yarışmasıdır.(alıntıdır)
   
 4. EmRe Well-Known Member

  kablosuz olunca pili veya bataryası oluyordur muhakkak, kaliteyi tebrik etmek gerekir, bu alanda çok ilgili değilim firmanın adını bile ilk defa duyuyorum, ama tanıdık markaların dışındaki firmalarında ödül alabiliyor olması güzel tpx
   
 5. pult Well-Known Member

  Metz almanyanın çok kaliteli foptoğraf yan ekipmanları üreten bir firmasıdır,özelliklede stüdyo fotoğrafçıları çok iyi tanır bu markayı.
   
 6. pult Well-Known Member

  Speedlite 430EX II

  [​IMG]
  [​IMG]
  Canon marka bir flaş olan Speedlite 430EX II yaklaşık olarak 1000 lira civarındadır.
  Canon Speedlite 430EX''in bir üst modeli olarak tasarlanan Speedlite 430EX II %20 daha hızlı dolum süresi ve tüm EOS fotoğraf makineleriyle uyum sağlayan özelliklere sahiptir.
  Yeniden tasarlanan metal bağlantı ayağı ve kolay takma çıkarma mekanizması fotoğraf makinesi ile flaş arasındaki bağlantıyı sağlamlaştırır.
  Manuel modda kullanıldığında 1/3 adım aralıklı işletim imkanı sağlar.
  EOS fotoğraf makineleriyle birlikte kullanıldığında, fotoğraf makinesinin menü sistemi üzerinden flaşın kontrol edilmesi ve ayarlanması mümkündür.
  Tüm analog ve dijital fotoğraflar makineleriyle ve EOS''lardaki E-TTL II flaş sistemiyle uyumludur.
  Arzu edilirse bir flaş sistemi içinde ikincil flaş olarak da kullanılabilir.
  Sürekli çekim sırasında beyaz ayarını optimize eder.
  Flaş kapsama alanını, şarj süresini ve zoom pozisyonunun EOS fotoğraf makinelerinin sensör boyutlarına göre otomatik olarak ayarlar.
  1. ve 2. perde flaş senkronizasyonu, poz telafisi ve geliştirilmiş dokuz özel ayar seçeneği mevcuttur. Diğer flaş gruplarıyla birlikte kablosuz bağlantı mümkündür,tüm EOS makinelerle uyumludur.
   
 7. EmRe Well-Known Member

  Pult sanırım ilk cümlede flaş demek istiyecektiniz yanlış yazdınız :)
   
 8. pult Well-Known Member

  Dalgınlık işte:)düzeltiyorum,teşekkürler.
   
 9. pult Well-Known Member

  Canon Speedlight 220EX

  [​IMG]
  Canon'un giriş seviyesi flaşlarından Speedlite 220EX'in bir üst modeli olan Speedlite 270EX daha küçük boyutuna rağmen daha güçlü bir flaş birimidir. Flaş rehber numarası 100 ASA'da Gn 27'dir. PowerShot G serisi, bazı SX serisi ve EOS serisi fotoğraf makineleriyle birlikte kullanılabilir. Oynayabilir flaş kafasına ve 3.9 saniye yeniden dolum süresine sahiptir. 28mm ve 50mm olmak üzere 2 adımlı kapsama açısı seçilebilir. EOS fotoğraf makinelerinin menüsü üzerinden flaş kontrolü yapmak mümkündür. 2 adet kalem pile çalışır,fiyatı 350 tl civarı.
   

Sayfayı Paylaş