Fizik Paradoksları

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Fizik Paradoksları

  Olbers Paradoksu
  Bu paradoks, biraz da artronomi ile ilgili.

  Olbers, araştırmaları neticesinde, şu fikirlere vardı:

  a) Kâinatın (uzayın), başlangıcı ve sonu yoktur.
  B) Kâinatın bir sınırı yoktur.
  c) Kâinattaki yıldızlar, düzenli bir şekilde dağılmıştır.
  d) Kâinatın büyüklüğü sabittir.
  e) Diğer yıldızlardan gelen ışığı engelleyici bir faktör yoktur.

  Bütün bunlara dayanarak, Olbers'e göre gece gökyüzünün çok parlak olması gerekir. Çünkü sonsuz adet ışık kaynağı yani yıldız mevcuttur. Gece, karanlık olduğuna göre yanlış olan birşeyler var. Yapılan araştırmalar, kâinatın bir başlangıcı olduğunu ispatlamıştır. Kâinatın saniyede 60 bin km. hızla genişlediği de ilmî bir gerçektir. Yıldızlardan gelen ışığı engelleyen bir faktör mevcut olsa idi, bu faktörün ısınması ve daha sonra da ışık kaynağına dönüşmesi gerekirdi. O halde gökyüzü gece parlak değilse bunun birkaç sebebi vardır:

  a) Kâinatın mutlaka bir başlangıcı vardır.
  B) Kâinatın büyüklüğü sabit değildir. Yani genişliyor.
  c) Yıldız sayısı sınırlıdır.
  d) Yıldızlar kâinatta düzenli olarak dağılmamıştır.

  Aristodan:
  Kabul edelim ki eşit ağırlıkta ve özellikte iki cismi belli bir yükseklikten attığımızda ikisi de aynı zamanda yere düşer. Şimdi bu iki cismi birbirine bağlayıp tekrar atalım. Aristo'ya göre bu cisimler daha hızlı düşmelidir. Çünkü artık ağırlıkların iki katı olan tek bir nesne olmuşlardır. Ya da olayı bir de şöyle düşünelim:

  Ağırlıkları A ve a olan iki cisim düşünelim. Aristo'ya göre daha ağır olan A, daha hızlı düşer. Hızlarına da B ve b diyelim. Bu iki cismi birbirine bağladığımızda, A, a'yı kendine yani aşağı doğru çekecek; a da A'yı yukarı doğru çekecektir. Bu cisimler, yere B ve b arasında bir hızla yere düşmelidir. Ama Aristo der ki:

  -" Cisimleri birbirine bağladığımızda ağır olandan daha ağır bir cisim elde etmiş oluruz. O halde A'dan daha hızlı düşmeliler."

  Amperler:
  Üç fazlı dağıtımda, 2 amper ile 2 amper, dört amper etmez. Yani üçgen bağlama motorda:

  2 amp + 2 amp = 3.4641 amp olur.

  İkizler:
  Fizikte en önemli paradokslardan biride ikizler paradoksudur.

  Buna göre ikiz olan kardeşlerden biri ışık hızı ile uzaya fırlatılsa ve 50 sene sonra dünyaya tekrar gelse dünyada kalan ikizin yaşı "x+50", uzaydan gelenin yaşı ise "x+50>gelen" olacaktır. Yani biri yaşlı biri genç ama bir çok bilim çevresi zamanda böyle bir yolculuğun ışık hızına dahi çıkılsa mümkün olmayacağını iddia eder. Çünkü eğer böyle olsa idi ışık sürekli geçmişe yol alır. Evrende sürekli yer değiştirmeyen ışık bütün evreni aydınlatırdı.Fakat atmosferimize çarpan mezonların 1sn lık anı, 10 dk gibi geçirdikleri ispatlanmıştır"

  Akan Su
  Bir muslugu biraz açip gözleyelim. Seri halde akan su, asagi dogru indikçe inceliyor. Neden?

  Ipucu: Yerçekimi ve hiz

  Yagmur
  Çok siddetli bir yagmur yagiyor. Gidecegimiz yere islanmadan ulasmak için kosmak iyi bir fikir mi, Yoksa yürümeli miyiz? Süre ve mesafe, islanmayi nasil etkiler?

  Ipucu: Meselâ 10 metrelik bir mesafeyi ve 10 dakikalik süreyi ayri ayri düsünün.
   


Sayfayı Paylaş