Fitre vermenin önemi nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 5 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Neden Fitre verilir, Fitrenin önemi nedir

  İhtiyacı olan eşyadan ve borçlarından fazla olarak, Glossary Link zekât nisabı kadar malı, parası bulunan Müslümanın fitre vermesi vacib olur. Nisaba malik değilse fitre vermesi vacib olmaz, fakat vermesi iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  • Glossary Link Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Glossary Link Sadaka-i fıtr verilince yükselir. [Ebu Hafs]

  • Sadaka-i fıtr, oruçlunun, uygunsuz sözlerinden hâsıl olan günahları temizler. [Beyheki]

  • Sadaka-i fıtr, zenginlerinize bir tezkiyedir. Fakirleriniz de verirse, Allahü teâlâ onlara daha çoğunu verir. [Ebu Davud] (Tezkiye, temize çıkarma, temizleme demektir.)

  Diğer üç mezhepte, bir günlük yiyeceği olanın fitre vermesi farzdır. Hadis-i şerifte,

  • Sadaka-i fıtrı, küçük büyük, zengin Glossary Link fakir herkesin vermesi gerekir. buyuruldu. (Ebu Davud)

  Dinen zengin olmayan herkes, Glossary Link fıtra, zekât alabilir. İhtiyacı olan eşya ve borçlarından fazla olarak, zekât nisabı kadar malı, parası bulunan Müslümanın, fitre vermesi vacib olur. Fitre, zekât alması, haram olur. Fitre nisabına katılacak malın ticaret için olması Glossary Link şart olmadığı gibi, elinde bir yıl kalmış olması da gerekmez.

  Ticaret için olmayan malların zekâtı verilmez. Gelirleri nisaba dahil edilir.

  Nisaba malik olmayan herkes fakir sayılır, zekât alabilir. Nisaba malikse fitre vermesi vacip olur. Asgari maaş alan bir kimse, borçları çıktıktan sonra, nisaba malik ise, zengin sayılır, fitre vermesi gerekir. [Nisap, 96 gr altın veya bu değerde para, ticaret malı demektir.]

  Sadaka-i fıtr, Ramazan-ı şerifte verilir. Ramazandan önce ve bayramdan sonra da vermek caizse de Glossary Link bayram namazından önce verilmiş olması daha çok sevabdır. Şafii’de ramazandan önce verilmez. Bayramdan sonraya da bırakılmaz. Hastalık gibi herhangi bir özürden dolayı oruç tutamayan kimsenin de, zenginse fitre vermesi gerekir.

  Ana babaya, dedeye, büyük anneye, evlada, toruna, hanıma ve kâfire fitre verilmez. Fakir olmak şartıyla geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fıtra verilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fitre vermek daha çok sevab olur. İmameyn’e göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fitre verebilir. (Mevkufat)
   


Sayfayı Paylaş