Fitre kimlere verilmeli, Fitre kimlere verilir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya "fıtır" sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna "fitre" de denilir. Dinimizce zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.

  Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez, zekatın hükümleri fitrede de geçerli mi?

  Ana babaya, dedeye, büyük anneye, evlada, toruna, hanıma ve kâfire fitre verilmez. Fakir olmak şartı ile geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fitre verilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fitre vermek daha çok sevap olur. İmameyne göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fitre verebilir. (Mevkufat)

  Sadaka-i Fıtır (fitre) zekat gibi Tevbe suresinin 60.'ıncı ayetinde bildirilen yerlere verilir. Yalnız, zengin olan zekat memuruna, kadın kocasına, erkek hanımına, usul (ana, baba, dede, nene ne kadar ileri giderse gitsin ceddine)furu'(ne kadar aşağı inerse insin çocuklar ve torunlara, dul olsa bile kız çocuklarına), nisap miktarına yakın malı olup şer'an zengin sayılan kimseye ve zekatın verilmediği hiç bir yere verilmez.

  Ancak fakir olan akrabalara (kardeşler ve yeğenlere, fakir olan geline, fakir olan damada, hala, dayı gibi), furu ve usul olmayan akrabalara verilebilir. Zekatta aynı hükme tabidir.

  Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir. Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir. Veren kişinin, fitreyi Allah rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir. Bunu fakire verirken "Bu fitredir" demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır. Bir fakire birden az fitre verilmez ancak birden çok fitre verilebilir. Zekat kimlere veriliyorsa fitre de onlara verilir.
   


Sayfayı Paylaş