Fıstık Yağı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Fıstık Yağı ve Yararları

  Zengin bir mineral madde kaynağı olan, özellikle bol miktarda potasyum, magnezyum, fosfor ve kükürt bulunan, yüksek derecede besleyici değere sahip yerfıstığı, E ve B vitamini yönünden de değerli bir üründür. Yer fıstığı tohumu yaklaşık yüzde 30 oranında protein içerir. Dışarıdan alınması mutlak zorunlu olan amino asitlerinden bir kısmına sahip olması da insan beslenmesi yönünden çeşitli yağlı tohumlar içinde yer fıstığına farklı bir üstünlük kazandırıyor.

  Fıstık yağının bilinen faydaları

  Cinsel gücü arttırır. Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir. Kalp sağlığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini destekler. Gastrit, Mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini azaltır. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Öğrenmeyi kolaylaştırır. turkeyarena Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur.

  Yapılan bazı çalışmalarda yer fıstığı yağının metabolizmayı arttırdığı ve iştah kontrolune yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle kilo kontrolü programlarında kullanılabilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş