Fırında Kestane Yapmanın Kolay Yolu Nedir

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 22 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Fırında Kestane Yapmanın ve Daha Kolay Soyulmasının Püf Noktaları

  Kestane nasıl pişirilir, nasıl kolay soyulur hatta dışarıda satın aldıklarımızdan daha lezzetli ve kabuklarını ayıklarken daha az sürede ve tırnaklarınız acımadan nasıl ayıklarız bu işin püf noktalarını paylaşacağım. Öncelikle pazardan Balıkesir veya Kastamonu İnebolu kestaneleri alınır. Balıkesir kestaneleri biraz daha mat, Kastamonu olanlar biraz daha parlak yüzeylidir.

  Önce kestanelerin şişman tarafını bıçakla enine tam ortasından çiziyoruz. Çizdikten sonra ılık suda biraz bekletiyoruz. Hatta 1 saat tuzlu suda beklettikten sonra fırında pişirdiğimizde kabukların daha kolay soyulduğu söyleniyor.

  Daha sonra dinlendirilen kestaneleri fırının ızgarasına diziyoruz. Genelde tepsiye diziliyor. O yüzden de pek çıtır çıtır olmuyor. Böyle ızgara telinin üstüne dizince hem alttan hem de üstten sıcak direk temas ediyor.

  Fırından çıkınca kestaneleri, hafif nemli mutfak havlusuna diziyoruz ve hemen üstünü kapatıp iyice sarıyoruz ve iki avucumuzun arasına alıp sıkıyoruz. Mutfak tezgahında bastırıyoruz. Çatır çutur sesler çıkar normaldir, sakın merak etmeyin kestanelere bir şey olmuyor. Sonra havluyu açınca mis gibi kestaneler karşımızda.

  Bu havlu meselesinin asıl amacı. Kestanelerin rahat soyulması. Normalde havluyla bastırmazsak kestanelerin kabuklarını ayırırken tırnak aralarımız acıyor. Biz soyana kadar da kestane soğuyor. Bunu önlemek için bu yöntemi tavsiye ederim. Aynısını tavada da yapabilirdim ama pişme süresi iki katı zaman alıyor.
   


Sayfayı Paylaş