Firefox'da uzun yazıları okumanın 2 yolu!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  İnternet ve arama motorları sayesinde aradığımız bilgiyi bulmak artık çok kolay. Aslında bulduğumuz bilgiler genellikle okumaya zaman bulamayacağımız kadar uzun, bu nedenle bazı zamanlar bazı yazıları okumak yerine içinde gezinerek sadece bizim için önemli olan bilgileri alıyoruz, veya başka bir deyişle sayfayı 'tarıyoruz'.

  Bu yazımızda sizlerle sayfa içinde 'tarama' yapmayı daha kolay ve verimli bir şekilde yapmanızı sağlayacak iki ipucunu paylaşacağız. Önerdiğimiz iki Firefox eklentisi de sayfanın kısa bir taslağını oluşturuyor ve sayfanın istediğiniz bölümüne hızlıca gidebilmenizi sağlıyor.

  Sayfayı alt başlıklarını kullanarak gezinin

  HeadingsMap Firefox eklentisi, sayfadaki başlık ve alt başlıklara göre bir sayfa haritası ekrana getiriyor. Eklenti, h1 - h6 etiketleriyle oluşturulan başlık ve altbaşlıkları kullanarak sayfa içinde dolaşabileceğiniz bir harita sunuyor.

  Headings Map'ı çalıştırmak için, kenar çubuğunda bulunan < h/ > simgesine tıklamanız gerekiyor.

  Etiket bulutunu kullanarak gezinin

  Urim adındaki bu eklenti web sitelerinin kullandığı başlık etiketlerine güvenmek yerine, kendi algoritmasını kullanarak bir metin anailizi gerçekleştiriyor ve en çok kullanılan kelimelerin bir etiket bulutunu oluşturuyor.

  Eklentiyi yükledikten sonra geçerli sayfa için bir etiket bulutu oluşturmak üzere Alt+Shift+U klavye kısayolunu kullanın. Sayfanın belirli bir bölümünü seçerek de bu klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Böylece sadece seçtiğiniz alana ait bir etiket bulutu oluşturulacaktır.
   


Sayfayı Paylaş