Firefox Otomatik Sayfa Yenileme Özelligi Nedir

Konusu 'İnternet' forumundadır ve oguzturk tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Firefox da Sayfayı Otomatik Tazelemek

  Özellikle sık güncellenen bir sayfa üzerinde çalışıyorsanız, yada webmaster olarak forum benzeri sitelerde F5 basmaktan yorulmuşsanız bu eklenti tam size göre

  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/reloadevery/

  adresinden yüklediğimiz eklentiyi çalıştırmak ve pasife çekmek için ekranda boş bir yere sağtık/reload every kısmından yenileme sıklığı ve açma kapama özelliklerini çalıştırabilirsiniz.

  Firefox'da otomatik sayfa yenilemesi nasıl engellenir?

  Kullanıcı olarak genelde haber sitelerinde karşımıza çıkan sayfa yenilemesi yüzünden bağlantı sorunu yaşıyorsanız bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

  Gerekli ayarı yapmak için adres çubuğumuza "about:config" yazıyoruz ve Firefox ayar girdilerinin olduğu sayfaya ulaşıyoruz.

  Filter satırına "autorefresh" anahtar kelimesini yazarak, üzerinde değişiklik yapacağımız özelliğe ulaşıyoruz. Karşımıza gelen "accessibility.blockautorefresh" girdisine çift tıkladığımızda, girdinin değeri "true" olarak değişiyor. Bu şekilde otomatik sayfa yenileme engellemesini aktif hale getirmiş oluyoruz.

  Bu girdinin değerini "true" olarak düzenledikten sonra girdiğiniz sayfalar otomatik olarak yenileme yapamayacaklardır . Artık yoğun içerikli sayfaların tekrar yüklenmesi sırasında harcanan bant genişliğinden tasarruf edebilirsiniz. Bu yöntem daha çok, az işlemci gücüne sahip netbook bilgisayarlarda, internet bağlantısını Edge/3G gibi kotalı ve pahalı servislerle sağlayanlar için faydalı olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş