Firefox, Google'ın Hız Rekorları Kıran Tarayıcısı Chrome'a Meydan Okudu

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 15 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  [​IMG]
  Firefox, Google'ın hız rekorları kıran tarayıcısı Chrome'a meydan okudu...
  Google'ın JavaScript motoru Crankshaft'ın gerisinde kalmamaya niyetli olan Mozilla, bunun için söz verdi.

  Mozilla'nın geliştiricilerinden David Mandelin, Craftshaft'ın "uyumlu derleme"sinden esinlendiklerini ve geliştirici takımlarının Firefox JavaScript motorunu, Google'ınki gibi bir hale getirebileceklerini söyledi. Mandalin, bunun Firefox 4'ün yayınlandıktan sonra önümüzdeki senenin ilk aylarında olacağını sözlerine ekledi.

  Mozilla ürün müdürü Jay Sullivan ise yıllık Add-on-Con tarayıcı konferansında Crankshaft'ı Firefox'un şu anki TraceMonkey JacaScript motoru uzantısıyla karşılaştırdı ve şunları söyledi: "JavaScript için çalışma zamanı geliştirmesine Mozilla'nın TraceMoney'i öncelik etmiştir." Sullivan, Crankshaft'ın bu tekniği birkaç adım ileriye götürdüğünü de belirtti.

  Mandelin'e göre Crankshaft karmaşık optimizasyonlar yapan bir derleyiciye sahip. Bu optimizasyonlar zaman alıyor ve bu nedenle başlangıcı yavaşlatabiliyor. Ancak Crankshaft, çok fazla optimizasyon yapmadan hızlı bir şekilde başlayan bir temel derleyeciyiye de sahip ve sadece çok fazla defa çalıştırılacak olan kodlar tam optimizasyonla derleniyor.

  Daved Mandelin'e göre "Firefox 4 çıktıktan sonra yapılacak çok şey var"...
   


Sayfayı Paylaş