Filtre Kullanımı

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Filtre Kullanımı

  Filtre faktörleri
  Pek azı dışında bütün filtreler filme gelen ışığı azaltır. SLR'de bu fark etmez; çünkü, bu tür makineler objektiften geçen ışığa göre ışık ölçümü yaptığı için, filtre takılması sonucu azalan ışık düzeyini kaydeder ve dengelemek için poz süresini arttırırlar. Öte yandan, kompakt makineler ışık ölçümünü makinedeki ayrı bir pencereden yapar; eğer bu pencere de filtreyle örtülmemişse fotoğraflarınızın, filtrenin gücüne bağlı olarak, gerektiğinden daha az pozlanmış olduğunu göreceksiniz. Üreticiler, filtrelerin dış çeperlerine bunu dengelemek için gerekli ilave poz sürelerini yazarlar. Buna filtre faktörü denir.

  Filtrenin diğer kullanımları
  Aşağıdaki tabloda, fotoğrafçılıkta genel olarak kullanılan filtreler yer almaktadır.

  Sarı filtre
  Siyah - beyaz filmle kullanılan bir sarı filtre, gökyüzü kontrastını kuvvetlendirir.

  Polarize filtre
  Gökyüzünün rengini ya tonunu kuvvetlendirmek için kullanılır.

  U.V (Morötesi) filtre
  Dağlık bölgelerde tipik olarak bol bulunan UV ışığı, bir UV filtresini çok gerekli kılar.

  Ev yapımı yayıcı filtre
  Düz cam bir filtrenin üstünü vazelinle gelişigüzel sıvıyarak yayıcı bir etki yaratabilirsiniz.

  Özel efekt filtreleri
  Bu filtrelerin türleri arasında, prizma, yıldız, sis, degrade renk ve saydam orta nokta filtreleri vardır. Gene de bu filtreleri ender olarak kullaın; yoksa, kısa sürede sıkıcı olabilirler.
  Saydam orta nokta: Orta noktası saydam olan renkli bir filtre hoş bir görüntü yaratabilir. Prizma: Güçlü çizgileri ve parlak renkleri olan konular bir prizma filtre için en uygunudur. Nötr yoğunluk filtreleri (Gri filtreler)
  Bütün ND filtrelerinin rengi gridir; siyah - beyaz ve renkli filmlerin her ikisiyle de kullanılabilirler. Temel işlevleri çok geniş bir diyafram açıklığı, ya da çok yavaş enstantaneler kullanmak istediğiniz durumlarda filmin fazla pozlanmasını önlemektir. Hiçbir biçimde siyah - beyaz tonların ya da renk tonlarının görünüşünü etkilemez.
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  fotografa merak salmak güzel bi hobi ama günümüz ekonoik kriz şartlarında biraz pahalıbi eğlence makine, lens, filtre baya bi para tutuyor :(
  teşekkurler rüzgar bilgiler için...
   
 3. pult Well-Known Member

  Bu filreler arasında bu güne kadar sadece uv filtre kullandım.
   
 4. BaRıŞ Well-Known Member

  uv filtre dışındakiler çok daha profosyonel katalog çekimlerinde falan kullanılır heralde, siyah-beyaz tonlama ile normal bir kullanıcının işi olmaz sanırım
   
 5. pult Well-Known Member

  Bu filtrelerin yaptığı bir çok şeyi,photoshop ve benzeri programlarla'da yapılıyor.
   

Sayfayı Paylaş