Fil Olayının Kısaca Özeti

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 12 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Fil Olayı Fil Vakası Kısaca Özet

  Kuran'da fil suresinde anlatılan olay şöyle gerçekleşmiştir;

  Peygamber efendimizin doğduğu yıl gerçekleşen ve o yıla fil yılı adını veren olay, Habeşistan Kralı Necaşi Ashame'nin, Yemen'e hükümdar tayin ettiği Ebrehe b. Sabbah el-Eşrem'in kabeyi yıkma girişimini konu alır.

  Ebrehe, Habeşistanı bir ticaret merkezi haline getirmek ister ve bu yüzden kendine de Kabe'yi rakip olarak görür. Büyük bir fil ordusuna sahip olan Ebrehe, filleri ile birlikte kabe'ye doğru ilerler.

  Kabe'de yaşayanlar korku içinde beklemeye başlar. Sabaha karşı Ebrehe ve ordusu Mekke'ye doğru yaklaşırlar. Mamud denilen büyük fil, şehre yaklaşınca birden yere çökü verir; kalkması için çok uğraştıkları halde bir türlü kalkmaz. Diğer filler de kaçmaya çalışır.

  Ardından kırlangıç sürüsüne benzer kuşlar ebrehenin ordusuna saldırır ve telef ederler. Bu olay fil suresinde şöyle geçer:

  Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı.
   


 2. medine Guest

  çok teşekkürler
   
 3. mustafa Guest

  sağolun arkadaşlar
   
 4. burcu Guest

  Çok işime yaradı thank you....:p:);):cool::D

   

Sayfayı Paylaş