Fiat’ın Ar-Ge merkezi adayı Tofaş

Konusu 'Fiat' forumundadır ve OrKuN tarafından 1 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Fiat’ın Ar-Ge merkezi adayı Tofaş, elektrikli Fiorino atağına geçti.


  Üretimden sonra Ar-Ge’de de Fiat’ın gözdesi olmayı hedefleyen Tofaş, Bursa’da üretilen Fiorino’nun elektrikli versiyonunun geliştirilmesi için çalışıyor.

  [​IMG]

  Fikri mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan ve 350 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçen Minicargo projesinin ürünü Fiat Fiorino’nun sadece elektrikle çalışan versiyonun bu yıl sonunda tanıtılması bekleniyor. Geçen yıl elektrikli Fiorino’yu geliştireceğini açıklayan Fiat, İtalyan Micro-Vett firmasıyla anlaşırken, araç 2007 yılı ekim ayında tanıtılmıştı. Fiat’ın dünyadaki üç üretim merkezinden biri olan Tofaş’ın da İtalyan ve Türk mühendislerle birlikte Bursa’daki Ar-Ge merkezinde bu proje üzerinde çalıştığı belirtildi.

  200 km’lik menzil

  Fiat bünyesinde sadece elektrik enerjisiyle çalışan Fiorino modeli için yürütülen çalışmalar kapsamında, Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi’nde faaliyet gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde bulunan Tofaş’ın Ar-Ge merkezine İtalya’dan bir ekip geldi. Fiat ekibinin Türk mühendislerle birlikte 2009 yılında pazara sunulması beklenen aracın üzerinde çalışmalarda bulunduğu belirtildi. Aracın projesinin tamamlandığı vurgulanırken, bataryanın motora daha fazla güç vermesini sağlamak için bazı çalışmalar yürütüldüğü kaydedildi. Özellikle şehir içi kullanıma yönelik olarak tasarlanan elektrikli versiyon, saatte maksimum 100 kilometre hıza ulaşabilirken, tam dolu bataryasıyla 200 kilometrelik bir menzile sahip olacak. Fiat bünyesinde ilk kez Tofaş tarafından geliştirilen ve yıl sonunda lansmanı yapılması düşünülen sistemin, gelecek yıllarda diğer bazı modellere de adapte edilmesinin planlandığı belirtildi.

  İstanbul’da sergilendi

  İtalyan Fiat, yüksek petrol fiyatlarının yanı sıra Avrupa’daki çevreci düzenlemeler nedeniyle tamamen elektrikle çalışan Fiorino geliştireceğini 2007 yılında açıklamıştı. Fiat’ın Ar-Ge merkezi daha önce Doblo için elektrikli motor geliştiren İtalyan Micro-Vett firmasıyla Fiorino için de benzer bir projesi gerçekleştirmek için anlaşmıştı. Bunun üzerine Micro-Vett tarafından geliştirilen elektrikli Fiorino 2007 yılı Ekim ayında tanıtılmış, bu araç geçen yıl kasım ayında düzenlenen ’C.V. İstanbul’da da (İstanbul Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı) sergilenmişti.

  6-8 saatte şarj oluyor

  MICRO-Vett tarafından şehir içinde dağıtım ve taşıma için ideal bir araç olarak tasarlanan Fiorino’nun elektrikli versiyonunun azami hızı saatte 80 kilometre. 0’dan 50 km/s hıza 7 saniyede çıkabilen bu araçta 30 kW’lık (40 beygir) güce sahip üç fazlı asenkron güç ünitesi bulunuyor. Özellikle yoğun trafikte otomatik vitesin getirdiği rahat sürüş ile birlikte son derece yüksek performans sunan elektrikli Fiorino, şehir içi trafiği için kullanışlı bir alternatif oluyor. Lityum iyon piller, şehir içi trafiğinde 100 kilometreden fazla bir sürüş mesafesi sağlarken, aynı zamanda şehir elektriği ile 6-8 saat içinde tekrar şarj edilebiliyor..

  01.08.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş