Fiat ın kompakt SUV u Sedici yenilendi!

Konusu 'Fiat' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Fiat’ın kompakt SUV’u Sedici yenilendi!
  Pazara sunulduğu 2006 yılından bu yana 74 bin adetten fazla satış rakamına ulaşan ve İtalyan otomobil üreticisinin kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi olarak dikkat çeken Fiat Sedici yenilendi. Özellikle dış tasarımında yapılan yenilikler ve Euro 5 normlarına uyumlu 1.6 litre 120 HP benzinli ve 2.0 litre 135 HP’lik Multijet teknolojili yeni motorlarıyla ön plana çıkan yeni Fiat Sedici, hem 4x2 hem de 4x4 çekiş tipleriyle üretiliyor. Yeni Fiat Sedici, hem metropol hem de hafif arazi şartlarına uygun yapısı ve kompakt boyutlarıyla ideal bir aktivite aracı olarak dikkat çekiyor.

  [​IMG]

  Fiat’ın kompakt sınıftaki temsilcisi Fiat Sedici, 2005 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen dünya tanıtımından yaklaşık 4 yıl sonra yenilendi. 2006 yılında birçok Avrupa pazarında satışa sunulan ve bu süre zarfında 74 bin adetlik satış adetine ulaşan Fiat Sedici’nin yenilenen versiyonu, daha dikkat çekici bir forma ulaşan tasarımı ve yeni motorlarıyla daha da iddialı bir konuma yükseliyor. Fiat Grande Punto, Fiat Linea ve Fiat Bravo modelleriyle birlikte sunulan yeni tasarım anlayışına uygun biçimde tasarımı elden geçirilen Fiat Sedici, daha keskin bakışlar sunan farlarıyla uyumlu yeni tip krom ızgarası, gösterişli yeni ön tamponları, krom çerçevelere sahip sis lambaları ve arazi şartlarına uyumlu yeni ön koruma unsurlarıyla çok daha dinamik bir yüze sahip. Bununla birlikte İnci beyazı gibi yeni gövde renkleriyle daha da çarpıcı bir forma ulaşan Fiat Sedici, üst donanım versiyonlarında standart olarak sunulan 205/60 ebatlarında ve 16 inçlik alaşım jantlarla sunulan lastikleriyle çok daha atak bir görünüm sunabiliyor.
  411 cm uzunluğa, 176 cm genişliğe ve 162 cm’lik genişliğe sahip Fiat Sedici, 250 cm’lik aks mesafesiyle hem şehir içinde hem de hafif arazi şartlarında etkin bir haraket serbestliğiyle dikkat çekiyor. Yerden 19 cm’lik yüksekliğe ve 20.3 derecelik geliş açısına sahip Fiat Sedici, birçok bozuk ve zorlu zeminde rahatlıkla ilerleme imkanı sunabiliyor. Hem önden çekişli hem de ödrt tekerlekten çekişli olarak üretilen Fiat Sedici’de gerçek arazi performansını bir asfalt otomobilinin sürüş konforuyla birleştiren üç çalışma modu ve bir merkezî diferansiyel kilidiyle “istek üzerine” sunan etkili ve pratik bir 4x4 sistemine yer veriliyor. Normal yol koşullarda sistem, düşük emisyon ve daha düşük yakıt tüketimi avantajıyla iki tekerlekten çekişli bir araç gibi davranır; ve tam tersine düşük kavramalı kötü yol koşullarında da sistem 4x4 çekişli aktarma düzeni gibi hareket ederek, ön ve arka aks arasında torkun dağıtımını otomatik olarak düzenler ve böylelikle de aracın güvenlik seviyesini de artırır.

  Yeni Fiat Sedici’de “2 tekerlekten çekişten” “4 tekerlekten çekişe” hızla ve kolayca geçmek için ise gösterge panelindeki bir düğmeye basarak iki çalışma modundan birini seçmek yeterli olacaktır. “Auto” modunda tork ön tekerleklere aktarılır. Ön ve arka aks arasında tork dağıtımı otomatik olarak kontrol edilir. Sistem, sensörler düşük kavrama tespit ettiği zaman veya çekiş kaybı beklentisi olduğunda (Örneğin, hızlanma sırasında) arka tekerleklere ideal torkun aktarılmasını sağlar. “Lock” modunda tork dağıtımı kilitlenerek uç koşullarda (kum, çamur ve kar) düzgün ve dengeli bir kalkış garanti etmektedir. Bu modda, tork dağıtım oranı ön ve arka akslar arasında 50/50’dir. Bu tork dağılımı, 60km/s’e kadarki hızlarda sürdürülür ki bu hızın üstünde sistem, “Auto” moduna dönerek daha konforlu bir sürüşü temin sağlamayı hedeflemektedir.

  Yeni ve daha güçlü motorlar!

  Yenilenen Fiat Sedici’nin kaputu altında 1.6 litre 107 HP’lik benzinli ve 1.9 litre 120 HP’lik dizel motorların yerini Euro 5 normlarına uyumlu iki yeni motor alıyor. 13 HP’lik güç artışıyla revize edilen 1.6 litrelik 16 supaplı benzinli motor, sunduğu 156 Nm’lik torkuyla da dikkat çekiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.7 sn’de tamamlayan önden çekişli Fiat Sedici 1.6, 185 km/s’lik son hıza erişebilirken, 100 km’de ortalama 5.2 litrelik yakıt tüketimiyle de farklılığını ortaya koyuyor. Fiat Sedici’nin motor yelpazesine yeni eklenen 2.0 litrelik 135 HP’lik güçlü Multijet motor ise ürettiği 320 Nm’lik tork ile daha dinamik bir performans elde edilmesini sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.5 sn’de tamamlayan önden çekişli Fiat Sedici 2.0 Multijet, 190 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Önden çekişli versiyonlarda 4.4 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri sunan motor, 4x4 çekiş kombinasyonlu Fiat Sedici modelinde 100 km’de ortalama 4.6 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor.
  18.05.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş