Fetret Devri Nedenleri, Sonuçları

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Fetret Devri Nedenleri, Sonuçları
  Yıldırım Beyazid’in Ankara Savaşı’nda (28 Temmuz 1402) Timur’a yenilmesiyle başlayan bu döneme, yönetimi ele geçirerek devletin birliğini yeniden sağlayan Çelebi Mehmet son vermiştir.

  Yıldırım Beyazid’in Ankara Savaşı’na katılan oğullarından Süleyman Çelebi, savaşın kötüye gittiğini görünce kendine bağlı kişi ve güçlerle Edirne’ye geçti ve saltanat sürmeye başladı. Yıldırım Beyazid’in tutsak düştüğü savaşta Timur, Ankara zaferinden sonra sekiz ay kadar Anadolu’da kalarak Osmanlı topraklarını yağlamadı; bu toprakları dört şehzade arasında (Süleyman, İsa, Musa, Mehmet) bölüştürdü.

  Timur’un Anadolu’dan çekilmesinden sonra ilk olarak Çelebi Mehmet harekete geçti ve güçlü bir Türkmen Ordusu kurdu. Şehzadeler arasındaki ilk çarpışma ise İsa Çelebi ve Musa Çelebi arasında meydana geldi. Musa Çelebi Bursa’yı aldı, fakat bir süre sonra İsa Çelebi Bursa’yı tekrar ele geçirdi. Sonradan Çelebi Mehmet, Ulubat’ta İsa Çelebi’yi yenerek Bursa’ya girdi ve hükümdarlığını ilan etti (1404). Hıristiyanların desteğiyle Edirne’de hüküm süren Süleyman Çelebi, Ulubat yenilgisinden sonra Edirne’ye sığınan İsa Çelebi’ye yardım ederek onu yeniden Anadolu’ya gönderdi. Ama İsa Çelebi, Çelebi Mehmet’e bir defa daha yenildi. Ve daha sonra da öldürüldü. Edirne’de tahta çıkan Musa Çelebi, burada Osmanlı saray geleneğini yeniden kurdu.

  1411 yılında İstanbul’u kuşattı. Bizans İmparatoru bunun üzerine Süleyman Çelebi’nin kardeşi Çelebi Mehmet’e destek verdi, ancak Çelebi Mehmet, Musa Çelebi’ye yenildi ve Anadolu’ya döndü. 1412 yılında yeniden Rumeli’ye geçen Çelebi Mehmet kardeşine bir kez daha yenilince, Musa Çelebi’nin mahiyetindeki Rumeli beyleriyle ilişki kurarak onları yanlarına çekmeye çalıştı. Böylece Çelebi Mehmet, Osmanlı Devleti’nin tek hükümdarı oldu ve Fetret Devri son erdi.
   


Sayfayı Paylaş