Fethiye'de El Sanatları

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 6 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Fethiye'de El Sanatları
  Fethiye’de eskiden beri el sanatları önemli yer tutmaktadır. Gruplamak gerekirse:

  1.DOKUMA:
  A) Halıcılık: İlçemizin Kaya Köyünde çok gelişmiş olup ülke çapında ün kazanmıştır.Bahar aylarında koyunlardan sağlanan yünler TENGEREK yada HALAÇ denilen kirmanlarla eğrilerek ip haline getirilir. Dokunacak halının desenine göre boyanır. Bu ipler ISTAR denilen tezgahlarda boyasız ip bölümü çözgü olarak hazırlandıktan sonra dokuma işlemine geçilir.
  B) Kilimcilik: İlçemizin Seydiler ve Eldirek köylerinde dokunur. İp hazırlaması halınınki ile aynıdır. Karaçulha, Esenköy ve Gökben köylerinde çul dokuması yapılır. Çözgü kısmı koyun yününden atkı kısmı keçi kılından yapılır.turkeyarena.com Arasına renkli yünden desen verilir.
  C) Dastar: Üzümlü ve İncirköy yörelerine has bir dokuma çeşididir. Baş örtüsü, giysi ve ev eşyası olarak kullanılır.İpek böceğinden elde edilen ipekle yapılanları oldukça aranan türleridir.

  [​IMG]

  2. AĞAÇ İŞLERİ:
  Arsa,Bağlıağaç ve Dodurga köylerinde dışbudak ağacının işlenerek şekil verilmesi ile yapılır.Yapılan ürünler arasında dışbudak ağacından yapılan kaşık ve dibekler ile sedir ve ardıç ağacından yapılan sandıklar vardır. Kayaköy ve Üzümlü evlerinde el ile işlenmiş kapı, pencere ve ev içi dekorasyon malzemeleri görülmektedir ancak artık bu tarz işlemeler yapılmamaktadır.

  3. TOPRAK İŞLERİ:
  Esenköy’de yapılmaktadır.Esenköy civarından elde edilen bir tür çamurun işlenerek odun ağacında pişirilerek sönmüş kireçle desen verilerek piyasaya sürülür.turkeyarena.com

  4. ÖRGÜ İŞLERİ:
  Paşalı,Seydiler, Kumluova köylerinde tezgahlarda özel dokunmuş kumaşlara nakışlar işlenerek yapılır.Folklor gösterilerinde kullanılan özel giysilere yaşlı kadınlar bu nakışları hala işlemektedirler.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. carmen Well-Known Member

  çok teşekkür ederim başka biyerde bulamamıştım
   

Sayfayı Paylaş