Fethiye Şövalye Adası

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 6 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Fethiye Şövalye Adası
  Tarihte Meğri adası, Fethiye adası isimleriyle de anılan Şövalye adası ; Fethiye körfezini kapatan ince uzun , lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirmiştir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adası nın batısında Kızılada, doğusunda Çalış Plajı ,güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı gün boyu tüm güneş ışığını takip eder.

  [​IMG]

  Şövalye adasının tanımı Fethiye Körfezi nin ağzında, körfezi koruyormuş gibi yerleşmiş ada dır.Antik çağdan sonra yakın tarihe kadar Fethiye nin önemi İskelesi'nin tüm Meğri ovasının dünya ile tek bağlantısı olmasıdır. Fethiyeli askere iskeleden bindiği gemi ile gitmiştir. Yükünü gemilerle getirtmiştir. Ürettiklerini de gemi ile göndermiştir. Şövalye adası, çevresi sarp dağlarla çevrili - uzak diyar anlamına gelen Meğri nin dünyaya açılan tek penceresinin koruyucusudur.

  Tarihi hakkında derin bir araştırma ve belge bulunmayan şövalye adasının, 1426 da Menteşe Beyliği nin düşüşünü takiben papalık, Venedikliler, ve Rodos Şövalyelerinin bölgede hakimiyetinin artması ile 1473 te Venediklilerin Meğri yi aldiğı, bir kale kurup önce oraya; sonra, adı Şövalye Adası olacak olan limana hakim adaya yerleştiği söylenir. Rodos un Kanuni tarafından fethedilmesine dek.

  Jeolojik Dönemlerde ana karanın bir parçası iken, Oyuktepe Yarımadasından koparak müstakil bir parçaya dönüşen Şovalye Adası, Antik Glaukos Körfezinin en güneyini kapatarak,Fethiye Körfezine doğal bir liman özelliği kazandırmıştır.turkeyarena.com

  Antik Dönemde Fethiye ile ayni adı taşıyan Makri ya da Meğri Adası bazı araştırmacılara göre ismini M.S. 8-9. yy.da bölgede yaşayan Markianes isimli bir piskopasın adından türetilerek almıştır. Ortaçağda muhtemelen Aziz John`un şövalyelerinin burada bir müddet yerleşimi sonucu olsa gerek, ismi Şövalye Adası olarak değişmiştir.

  İki küçük tepeden oluşan Adada antik yerleşim, daha çok Zeytinli Tepenin kuzey ve güney yamaçları ile iki tepe arasındaki kısmen düz alanda gerçekleşmiştir. Zeytinli Tepenin kuzey yamacında bir metre kalınlığa yaklaşan sur duvarı kalıntısı günümüzde yer yer 3 m.ye kadar ayaktadır. İki tepe arasında bugün çalılıklarla kaplı deniz kıyısına yakın bir alanda M.S.6. yy.a ait doğu - batı yönde düzenlenmiş normal büyüklükte bir kilise ve eklentilerine ait duvar kalıntılarının bazı bölümleri 2 m. yüksekliğe kadar korunmuştur. Devşirme malzeme olarak erken döneme ait bazı parçalar kilisenin yapımında kullanılmışsa da Adada yüzeyde izlenen kalıntıların tümü Bizans Dönemine aittir. Adanın değişik yerlerine yayılmış sarnıçlar da bugün fonksiyonu tam olarak seçilebilen yapıların arasında sayılabilir.Kısaca ifade edecek olursak Ada,antik dönemde (Bizans Döneminde) tıpkı günümüzde olduğu gibi Telmessos ya da Makri Kentinin ekonomik açıdan yeterli insanlarına ikinci konut alanı olarak açılmıştır. turkeyarena.com

  Avrupa kıyıları ile daha çok İstanbul dan hareket ederek Filistin topraklarındaki kutsal alanları ziyaret etmeyi amaçlayan Hıristiyan toplumunun (günümüz ifadesiyle) hacı adayları yolculuk anında kısa süreli olarak Şövalye Adasında konaklamışlardı.

  1970 li yıllarda imara açılan Şövalye adası, şu an Fethiye nin 1.Karagözler mahallesine bağlı bir yerleşimdir. Su ve elektirik çalış plajı tarafından ana karadan deniz altından gelmektedir. Ada özel çevre koruma planı dahilinde birinci ve üçüncü derece tarihi ve doğal sit alanıdır .Üzerinde 40 a yakın yazlık ev niteliğinde yerleşim vardır. Kışlık nüfusu 4 ile 10 arasında değişmektedir.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş