Fethiye Gezilecek Yerler

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Fethiye Gezilecek Yerler
  Ölüdeniz
  Yüzme ve su sporları için kristal berraklığında turkuvaz renkli denizi, bembeyaz kumsalı ve gökyüzünden hiç eksik olmayan güneşi ile dünyanın gözdesi Ölüdeniz’i keşfedin... Durgun suyu ve korunaklı yapısıyla Ölü bir denize benzeyen lagün, Kumburnu Ulusal Parkı ve Belcekız Plajı size kolayca doyamayacağınız doğal bir cennet manzarası içinde tatil olanağı sunuyor.

  Fethiye’den Ölüdeniz’e çamlar arasından giden yol 14 km. Yokuşlu inişli yolun sonunda birden müthiş bir mavi çıkıverir karşınıza. Burası Belcekız Koyu’dur. Koyun içinden uzanan kumsalı yürüdüğünüzde ise eşsiz Ölüdeniz’i görürsünüz. Tanrının Dünyaya bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, 3 km’lik bir kumsala sahiptir.Burada karbeyazından gök mavisine kadar açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşilin raksettiği bir renk armonisi içinde yüzmenin doyumsuz mutluluğunu tadacaksınız.turkeyarena.com Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz büyülü gibidir, kıpırtısız durur öylece. Dibinde tek bir yosun bile yoktur, beyaz bir kumla örtülüdür. Suyun ve dibinde kumun kırdığı ışık turkuaz bir renk verir. Ölüdeniz’e Çamların gölgesi düşer ve bu etkileyici tukuazı zenginleştirir.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

  Saklıkent
  Fethiye’nin sıcağından bunaldıysanız bir gün değişik bir şey yapın. Güneş ışınlarının giremeyeceği kadar dar ve yüksek bir kanyona girin, buz gibi sularda yürüyün. Saklıkent’e gidin.

  Saklıkent’e Fethiye-Antalya karayolundan Kemer ilçesi yönünde ayrılarak ulaşılıyor. Sapaktan 13 km sonra Tlos’a, 21 km sonra da Saklıkent’e ulaşılıyor.

  Saklıkent yolu üzerinde sağlı sollu çok sayıda kır gazinosu göreceksiniz. Gözleme-ayran servisi yapılıyor. Kayadibi köyünü geçiyor ve kanyon girişine çıkıyorsunuz. Girişde aracınızı bırakıyorsunuz.

  Kanyon girişi için ücret ödeyeceksiniz. Eşen çayı, kanyonun 100 m. içinde patlayarak çıkıyor yeryüzüne.

  Çay yaz-kış öylesine deli akıyor ki, akıntıya karşı ilerlemek mümkün değil. Çayın üzerine kanyon duvarına tutturulmuş tahta iskeleler kurulmuş. İskeleden tek sıra ilerliyor ve çayın patladığı yere ulaşıyorsunuz.
  Müthiş bir çağıltıyla dökülen suları bu noktadaki restorana oturup ayran, gözleme ya da alabalık ısmarlayarak izleyebilirsiniz. Dilerseniz buz gibi suyu aşarak karşı kıyıya geçip , kanyonun derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz. Suyun dibi çakıllı taşlı olduğundan lastik ya da bez ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın. Böyle bir şeyiniz yoksa üzülmeyin, turizmin sınır tanımaz hizmeti karşınızda, hemen kanyon girişinde: "Plastik ayakkabı satış mağazası"

  Kanyon kimi zaman daralarak, kimi zaman engebeli bir biçimde 18 km sürüyor. Sonuna kadar gitmek zor.turkeyarena.com Yazın sıcak günlerindeki serinlik hoş ama rutubet öylesine fazla ki. Yürüyüş uzadıkça keyfi kaçıyor. En iyisi birkaç yüz metre gidip dönmek.

  Dönüşte bunalmışsanız eğer ve kendinize güveniyorsanız, buz gibi sulara kendinizi koyverin ve kanyonun dışına iskeleden değil de suyun akıntısına kendinizi bırakarak çıkın.

  [​IMG]
   
 3. GamZe Moderator

  Fethiye Kelebekler Vadisi
  Fethiye`nin en çarpıcı yerlerinden biri olan Kelebekler Vadisi,iki yüksek dağın çevrelediği dar uzun yemyeşil bir vadidir.Babadağ`ın eteklerinde bulunan vadi,1995 yılında birinci derece sit alanı ilan edilmiş ve hertürlü yapılanmaya kapatılmıştır.

  Kayalıklar arasında bulunan ve çam ağaçları ile kaplı olan bu vadide,heryeri bir şal gibi örten milyonlarca kelebek bulunmaktadır.Bir ses ve bir hareketle hemencecik havalanıveren bu kelebekler gökyüzünü bir bulut gibi kaplar.Burada ilkbahardan itibaren 9,10 ay boyunca otuz tür gündüz kelebeğinin,kırk türde gece kelebeğinin yaşam sürecini izlemek mümkündür.Vadinin içinde biri şelale biride Faralya köyü`ne çıkan iki de patika yol bulunmaktadır.

  Kumsalında bir kır lokantasından başka herhangi bir konaklama tesisi bulunmayan Kelebekler vadisi`ne Ölüdeniz`den kalkan tekneler ile yada kiralayacağınız özel bir tekne ile yarım saatte ulaşabilirsiniz.

  Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanısıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Vadi'nin izole yapısı nedeniyle, işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur.

  Aktiviteleri açısından da dikkat çekici olan Kelebekler Vadisi'nde, sezon boyu bir çok eğitmen ve uzman dersler ve seminerler düzenlenir. "Kelebekler Okulu Projesi" olarak adlandırılan projeyle, sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğal duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak ve eğlence ve dinlence anlayışını geliştirerek doğa ile uyumlu yaşam düsturunu kitlelere ulaştırabilmek hedeflenmektedir.turkeyarena.com
  Ücretsiz olarak düzenlenmiş atölyeler arasında bu yıla kadar, sanatsal aktivite ve atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, elbecerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi (kadim bilgelik öğretileri) vb. bulunmaktadır.

  Nerede Kalınır
  Bungalov, çadır veya çardakta konaklanabilir.

  Ulaşım
  Kelebekler Vadisi'ne, Fethiye üzerinden Ölüdeniz'e gelerek ulaşılır. Fethiye'ye 55 km. uzaklıktaki Dalaman Havalimanına Türkiye ve Avrupa'nın pek çok şehrinden uçuşlar düzenlenmektedir. Bir diğer büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı, Fethiye'ye yaklaşık 200 km. uzaklıktadır. Türkiye'nin her yerinden Fethiye'ye sık ve düzenli otobüs seferleri vardır.

  Fethiye'den Ölüdeniz'e minibüs veya taksi yoluyla gelinerek, kumsaldan günde 3 defa servis yapan tekne ile veya Kelebekler Vadisi'nin zodyak teknesi ile ulaşılabilir.

  [​IMG]
   
 4. GamZe Moderator

  Fethiye Hisarönü ve Ovacık
  Fethiye-Ölüdeniz karayolu üzerinde 8. kilometrede, Ovacık köyünü ne bitiminde sağa sapan asfalt yolu takibe derseniz, çam ormanları içinde Hisarönü köyüne ulaşırsınız. Ovacık köyü, Fethiye yolu üzerinde, Ölüdeniz'den 4 km uzaklıkta, dağ ve orman Manzaralı, çeşitli standartlardaki konaklama tesisleri ve tertemiz havasıyla tatiliniz için özel bir seçenek.... Hisarönü köyü, Bir eğlence merkezi olan Hisarönü, çeşitli standartlardaki konaklama tesisleri, barları, diskoları, alışveriş merkezleri ve diğer eğlence etkinlikleri ile konuklarına hareketli ve renkli bir tatil sunuyor..Ölüdeniz ve Belcekız koylarına olan yakınlığı, köy turizminin çok hızlı gelişmesinin bir diğer nedenidir.turkeyarena.com...
  [​IMG]
   
 5. GamZe Moderator

  Şövalye adasından başlayarak Fethiye körfezinin batı ve kuzey batısındaki irili ufaklı adaların tamamına Oniki Adalar adı verilir. Balıkçıların deyimiyle Karanlıkiçi olarak adlandırılan bu adalar yumağını, Fethiye kordondan her gün düzenlenen günübirlik küçük bir mavi yolculukla gezebilirsiniz. Kazılıada, Delikli Adalar, Yassıcaadalar, körfezin en büyük adası olan Tersane adası ve batısındaki Domuz adası gezilecek adalardan birkaçıdır. Bu inci taneleri misali serpilmiş adaları gezerken, Hamam koyunda bir Bizans manastırı olduğu söylenen, bugün deniz altında kalmış kalıntılar arasında serinlemek, Yavansu’da kısa bir yürüyüşten sonra tepedeki antik kent Lydae’i dolaşmak, Tersane adasının rüzgârlara kapalı koyunda kendinize bir balık ziyafeti çekmek bu günübirlik mavi yolculuğunuzda yaşayacağınız serüvenlerden sadece birkaç tanesidir. Anakarayla adaların arasında oluşan bu koylar aynı zamanda berrak masmavi, dalgasız deniziyle yatçılar için rüzgârdan korunmuş güvenli birer yat limanıdırlar.
  [​IMG]
   
 6. GamZe Moderator

  Fethiye Katrancı Koyu
  Katrancı orman içi dinlenme yeri kamp alanı iki koydan oluşuyor.
  Fethiye'den kalkıp Göcek sahillerine yapılan tekne turlarının veya Fethiye çıkışlı günü birlik tekne gezilerinin önemli duraklarından olan Katrancı Koyu ve ona komşu olan Kızlar Koyu denizden olduğu gibi kara yoluyla gelenleri de ağırlıyor.

  Tepeleri kızılçam, okaliptus ve Kıbrıs akasyaları ile kaplı olan bölgede bir zamanlar büyük kazanlar içinde katranlar kaynatıldığı için koy bu isimle anılır olmuş. Günümüzde ise ekonomik tatil ve kamp karavan tutkunlarının vazgeçemedikleri mekanların başında geliyor.

  Katrancı Koyunun Fethiye'ye uzaklığı 16 km. Kamp alanı Fethiye kara yoluna bir km içersinde bulunuyor. Kamp alanına hakim manzarasını karayolunun kullananların rahatlıkla görebilmesi için karayolları bu sahayı düzenleyerek seyir terası haline getirmiş.turkeyarena.net Araçlar yoldan çıkarak bu cep bölümünde hem dinleniyor hem de koyun doyumsuz manzarasını izliyorlar.

  Kamp alanı içinden yaz mevsimi boyunca yarım saatte bir Fethiye'ye servis kalkıyor. En son servis Katrancıdan 20.20, Fethiye'den 24.00 saatlerinde yapılıyor.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş