Feshane, İstanbul

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Feshane
  II.Mahmut tarafından 1826'da Yeniçeri ocağının ortadan kaldırılıp yerlerine getirilen yeni orduya giysi üretmek amacıyla kuruldu. Bir süre sonra ordunun ihtiyacı olan yıllık 10 milyon fesin 6,5 milyon adedi Avusturya firmaları tarafından alınmaya başladı. Avusturya firmaları kendi aralarında birleşip tek fiyat uygulamasına geçince Osmanlı İmparatorluğu daha önce kurulan fabrikada, Güney Afrika ülkelerinden getirdikleri ustalarla fes üretimine başladı. Fabrika böylece "Feshane-i Amire" adını aldı.

  Bugün restorasyon çalışmaları sonucu çok amaçlı bir tesis olarak İstanbullular'ın hizmetindedir. Özellikle Ramazan aylarında panayıra dönen merkezde kültür-sanat aktiviteleri yapılmakta, büyük fuarlar ve özel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

  Feshane, İstanbul Haliç kıyısında uluslararası her türlü fuar, organizasyon, toplantı, seminer, konser, gala, davet, sergi ve kültür etkinlileri yapılabilen bir mekandır. Feshane, yeşil alanlarla desteklenmiş tarihi yapısıyla Haliç'e ayrı bir renk katmaktadır. Feshane'nin Haliç'e açılan kendine özel bir İskelesi de bulunmaktadır. Feshane 56.000 metrekare alan üzerine kuruludur. Feshane artık BELTUR kalite ve güvencesiyle İstanbullulara hizmet vermektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş