Ferrarilerin supapları Türkiye den gidiyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Borusan Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve İstanbul Halkalı'daki fabrikada her türlü içten yanmalı motor supabı, supap gaydı ve tırnak üreten Supsan, iç pazarın yanı sıra, Avrupa ve ABD'de bazı otomobil üreticilerine supap sağlıyor.

  [​IMG]

  Alson, 1970 yılında kurulan firmanın, 1973'te Eaton lisansı sağladığını, zamanla gelişerek, önce iç piyasada müşteriler elde etmeye başladığını kaydederek, orijinal ekipmanda Ford Otosan, Oyak-Renault, Tofaş-Fiat, Türk Traktör, New Holland, Iveco Otoyol, Uzel, Anadolu Isuzu, Başak Traktör, Pancar Motor, Tümosan, Yavuz Motor; orijinal ekipman serviste de BMC, Otokar, Karsan, Temsa, DAF Tırsan ve Çelik Motor ile çalıştıklarını anlattı.
  Avrupa'daki satışlarını Eaton kanalıyla yaptıklarını ancak müşterin, ürünleri Supsan'dan aldığını bildiğini vurgulayan Alson, Avrupa'daki müşterilerini, Mercedes-Benz, Ferrari, Fiat, DAF, Iveco, Ford, Volvo, Renault, Nissan, Volkswagen, Peugeot, JCB ve Dacia olarak sıraladı.
  Alson, tüm bu firmaların belli motorlarında Supsan kullandıklarını belirterek, ABD'de Detroit Diesel, John Deere, Chrysler, General Motors, Manley ve Ford'a mal verdiklerini söyledi.
  Salih Alson, Türkiye'de yedek parça pazarında da önemli bir güce sahip bulunduklarını ve bu güçlerini artırdıklarını ifade ederek, firmanın 200'ü mavi yaka, 50'si beyaz yaka olmak üzere 250 personeli bulunduğunu kaydetti.

  3 YILDA YÜZDE 50 KAPASİTE ARTIRIMI
  İmalatçının, alanlarında bir firmayla çalışabilmesi için "A sınıfı bir tedarikçi olmak" gerektiğine dikkati çeken Alson, "Biz, burada supap yapıyoruz, firma, buna bakmadan motora takıyor. Sizin sürecinizi kontrol etmek istiyor, kalite oditi yapıyor. Her firma bir daha odit eder, hepsine bakar" dedi.
  Alson, 3 yıldır kapasitelerinin yaklaşık yüzde 50 oranında arttığını ve şu anda 8 milyon adet üretim yapabilecek durumda bulunduklarını dile getirerek,"Kriz olmasa bu daha da üste çıkabilirdi. Belki önümüzdeki sene 8 milyon adeti de geçebilirdik" değerlendirmesinde bulundu.
  Bu yıl 30 milyon dolara yakın bir ciroya ulaşacaklarını öngören Alson, üretim yapılan 120 makineden 17'sinin kendi üretimleri olduğunun altını çizdi.


  "FİRMALARIN FİZİKİ OLARAK BİZE İHTİYACI VAR"
  Salih Alson, Avrupa'daki supap üreticilerinin uzun seri supap yaptıklarını, böylece kalıp değiştirme zamanının azaldığını, bu durumun daha avantajlı olduğunu belirterek, Supsan'ın tercih edilmesine ilişkin olarak şöyle konuştu:
  "Onların yapamadığı şey kısa seri. Yıllık 200-300 binlik supapları onlar yapamıyorlar. Çünkü çok fazla kalıp değiştirmek, çok fazla ayar ve çok fazla referansla uğraşmak gerekiyor. Dolayısıyla biz, burada bin referansla uğraşıyoruz. Bizim özelliğimiz bu."
  Özellikle yüksek sıkıştırmalı motorlu araba üreten fabrikaların turbo aplikasyonları olduğunu ifade eden Alson, kendilerinin bu alanda iyi olduğunu söyledi.
  Alson, şöyle devam etti:
  "Turbo motorlu araba normal motorlu arabaya göre çok fazla satılmaz. Biri 100 bin-200 bin satılacaksa, diğeri 20 bin satılır. Dolayısıyla o 20 bin satılanın da bize ihtiyacı var. İhtiyaç buradan çıkıyor. Fiziki bir ihtiyaç var."


  "İŞ PLANLARI ARALIK SONUNA KADAR ERTELENDİ"
  Şu anda iş planlarının aralık ayı sonuna kadar ertelediklerine ve ne yapacaklarını tam olarak kestirebilmek için beklemeyi uygun gördüklerine dikkati çeken Alson, yurt dışı firmalarının taleplerinin henüz şekillenmediğini söyledi.
  Salih Alson, krizin kendilerini nasıl etkilediğine ilişkin olarak da, siparişlerde azalma yaşamaya başladıklarını, Avrupa'da araba fabrikalarının ciddi durgunluk yaşadığını bildirdi.
  Krizi hissetmeye başladıklarını ifade eden Alson, "Bu, tabii 2009'da çok daha bariz olur" değerlendirmesinde bulundu.
  Alson, tedbirli planlar yapacaklarına işaret ederek, "Araba fabrikaları da bir bütçe yapıyorlar, kendilerine bir araba hedefi koyuyorlar. Biz, bu hedeflere göre bütçemizi yapıyoruz. Onların hedeflerine paralel bir hedef koyacağımız açık. Hem yerli piyasa hem Avrupa piyasası..."
  Yedek parça değiştirme piyasasında ne olacağının şu anda bilinemediğini belirten Alson, 1994 krizi döneminde satışlar artarken, 2001 krizinde bunun yaşanmadığına dikkati çekerek, krizlerin bazen "araba değiştirmeyeyim ama eldekine bakayım" görüşünü desteklediğini dile getirdi.
  Alson, "Yedek parça satışlarında ben açıkçası müthiş bir düşme beklemiyorum. Dolayısıyla, yedek parça her zaman bir yerde kurtarıcı olmuştur. Bu krizde de sanki öyle olacak gibi bir hali var" diye konuştu..
  18.11.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş