Ferrari ve Maserati krizde hız kesmedi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Ferrari ve Maserati krizde hız kesmedi
  Kimilerinin rüyalarını süsleyen, kimileri için hayal etmesi bile zor olan süper lüks arabalardan Ferrari ve Maserati'nin satışları kriz dinlemedi.

  Ferrari ve Maserati'nin Türkiye Distribütörlüğünü yapan Fer Mas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür, geçen yıl Türkiye'de 17'si Ferrari, 17'si de Maserati olmak üzere 34 süper lüks araç sattıklarını söyledi. Bu yıl krize rağmen daha ekim ayında bu rakama ulaştıklarını kaydeden Ülgür, "Küresel kriz, bütün sektörleri etkiledi. Ancak biz, krizin bitmesini beklemek ve kabuğumuza çekilmek yerine hızlı bir şekilde hareket ederek stokları erittik" dedi. 2009'da, bir önceki yılın satış rakamını aşmayı beklediklerini belirten Ülgür, 2010 yılından ise oldukça ümitli olduklarını söyledi.

  [​IMG]

  Türkiye'de zor bir sektörde iddialı bir iş yaptıklarını anlatan Ülger, kendilerinin hiçbir şekilde rehavete kapılmadıklarını ve müşteriyi beklemek yerine, müşterinin ayağına gitme yolunu seçtiklerini de ifade etti.

  Antep'te potansiyel var
  Çeşitli illere giderek tanıtım faaliyetleri, organizasyonlar ve kokteyller düzenlediklerini, test sürüşlerinde müşteriler ve araçları bir araya getirdiklerini kaydeden Ülgür, "Lüks spor otomobil pazarı İstanbul'dadır diye beklemedik. Rotamızı değiştirdik. Bu kapsamda Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep gibi şehirlerde organizasyonlar düzenleyerek araçlarımızı tanıttık. Örneğin Gaziantep'te çok önemli bir potansiyel gördük" dedi.
  Söz konusu segmentin pazar payında Avrupa'da Almanya'nın ilk sırada yer aldığını vurgulayan Ülgür, bu ülkeyi İsveç, İsviçre ve İtalya'nın izlediğini söyledi. Ülgür, Türkiye'nin ise çok büyük bir pazar olmamasına rağmen, süper lüks araç segmentinde önemsenen bir ülke durumunda bulunduğunu belirtti.

  Orta gelirliye hayal
  Tam anlamıyla zengin kesime hitap eden ve düşük ücretlilerle orta gelirliler için hayal olan bir Maserati'nin fiyatı 220 bin eurodan aşlıyor ve 280 bin euroya kadar çıkıyor. Tamamen el işçiliğiyle yapılan, kişiye özgü özellikleri olan ve ortalama satış fiyatı 240 bin euro, yani 528 bin lira düzeyinde bulunan bu arabayı almak için bir asgari ücretlinin yemeden içmeden, başka da hiçbir harcama yapmadan 89 yıl çalışması gerekiyor. Bin lira ortalama maaş alan bir ücretlinin bu tür bir arabaya sahip olabilmek için 44 yıl, 1.683 lira aylık geliri olan 25 yıllık bir öğretmenin 26 yıl, 1.932 liralık aylık geliri olan bir polis memurunun da 23 yıl hiçbir harcama yapmadan, sadece para biriktirmesi gerekiyor. 4.153 lira maaşlı bir genel müdür ise böyle bir arabayı yine başka yere tek bir kuruş harcamamak kaydıyla ancak 11 yıllık maaşı ile alabiliyor
  27.10.2009, Salı
   


Sayfayı Paylaş