Ferrari nin SUV u yine gündemde

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Ferrari’nin SUV’u yine gündemde
  Porsche’nin Cayenne, Mercedes ve BMW’nin ise ML ve X5 modelleriyle elde ettiği başarıyla beraber İtalyan devi Ferrari’nin de bir SUV model üzerinde çalıştığı iddiaları sürekli gündeme geliyor. Genellikle de bu iddiaları besleyen bilgisayar tasarım görüntülerine ise geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi.

  [​IMG]

  Ferrari’nin sahip olduğu geleneksel İtalyan şıklığını birebir taşıyan SUV modeli son zamanlarda yaşanan gelişmelerle yavaş yavaş internet efsanesi olmaktan çıkıyor. Ferrari’nin de bağlı olduğu Fiat grubunun Amerikalı Chrysler ile ortaklık konusunda ön anlaşmaya varmasıyla beraber Ferrari’nin SUV modeliyle ilgili yeni olasılıklar gündeme geldi. Buna göre Jeep ve Alfa Romeo ile ortak plartformu paylaşması muhtemel olan Ferrari’nin ’FS 599 Fuoristrada’ kod isimli SUV modelin montajı da Mercedes ML ve BMW X5-X6 gibi Amerika’da gerçekleşecek. Aracın ağırlığını düşürmek için gövdede alüminyum ve karbon fiber kullanılacak. Araca gücünü verecek olan motor içinde Ferrari’nin California modelindeki 400 beygirlik V8 veya 599 GTB’deki 600 beygirlik V12 motorların kullanılması öngörülüyor. Ferrari’nin 2010 yılındaki Geneva Motor Show’a SUV model ile katılacağı doğrultusundaki iddialar ise dünyayı saran kriz ve firmaların içinde bulunduğu belirsizlik ortamı yüzünden herhangi bir kesinliğe sahip değil.

  Üretimde çevreci
  Otomotiv üreticilerinin çevreye olan duyarlılıkları yalnızca üretilen modellerin özellikleriyle değil aynı zamanda üretim sürecinde kullanılan enerjinin niteliğiyle de ortaya konmaya başlandı. Buna en son örnek ise Ferrari’nin Maranello’daki fabrikasına güneş panelleri yerleştirerek fabrikanın ihtiyacı olan enerjiyi çevreci yollardan karşılaması. Sistem bin 75 tane Mitsubishi solar paneli kullanıyor. Kendi enerjisini üreten fabrika sayesinde Ferrari firmasının üretim esnasında yaptığı CO2 salınımının yıllık yüzde 25 ve 30 arasında düşmesi bekleniyor. Bunun yanında fabrikanın bulunduğu 165 bin metrekare’lik alana da 200 adet ağaç diken Ferrari için, kurumsal kimliğinin bir parçası olan kırmızı renginin yeşille değiştiği yorumları yapılıyor.
  28.01.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş