Fener CAS'a Başvurup Avrupada Oynayacak!

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Fener'den Porto savunması
  CAS’a başvurup Şampiyonlar Ligi hakkını geri almışlardı.Portekiz Federasyonu, 2006-07 sezonunda şike suçlamasıyla eksi 6 ceza puanı verdiği Porto’yu, Devler Ligi listesinden de çıkardı. Ancak son değerlendirmeyi yapan CAS, Porto’nun Avrupa’da oynamasına karar verdi.F.Bahçe şike soruşturmasında kendini Porto teziyle savunacak. 2006-2007 sezonunda Portekiz Futbol Federasyonu, Porto ve Boavista’yı mahkeme kararını beklemeden şikeden suçlu bulmuş ve iki takıma da cezalar vermişti. Boavista küme düşürülürken, Porto’ya da Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmeme ve lige -6 puanla başlama cezası verilmişti.

  Ancak Porto Kulübü, ülke federasyonunun aldığı bu karara itiraz etmiş ve Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkının elinden alınması nedeniyle de Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a başvuruda bulunmuştu. Yine o dönem, ligi 2. ve 3. sırada bitiren Sporting Lizbon ve Benfica da Devler Ligi’ne kendilerinin gönderilmelerini istemişlerdi. Ancak CAS başvuruyu değerlendirip, mavi beyazlıların suçsuz olduğuna kanaat getirdi ve lig şampiyonu Porto’nun Şampiyonlar Ligi’nde oynamasına karar verdi.

  Hakkını CAS’ta arayacak
  İşte bu olaydan hareket eden Fenerbahçe, savunmasını Porto örneği üzerinden yapacak. Porto’nun CAS’ın aldığı karar sonrası Portekiz Futbol Federasyonu’na ağır maddi yaptırımlar içeren davalar açması ve açtığı davalarının tamamını kazanmasından yola çıkarak bu savunmayı hazırlayan sarı lacivertliler, eğer Türkiye Futbol Federasyonu’ndan “küme düşürülme” kararı çıkarsa hakkını CAS’ta arayacak. Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi bir UEFA organizasyonu olduğu için CAS’a gidebilecek.

  [​IMG]
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Federasyonun kararı UEFA’yı etkilemez
  Böyle bir süreçte Fenerbahçe, CAS’ın aldığı gerekçeli kararı da Türkiye Futbol Federasyonu’na iletecek. Böyle bir durumda yerel federasyonların aldığı kararların önemli olduğu, ancak UEFA’nın alacağı kararları etkilemeyeceği yönündeki gerekçeli karar da belirtilecek. UEFA, o dönem Portekiz Federasyonu’nun aldığı karardan sonra belgeleri isteyerek yeniden bir değerlendirme yapmıştı.

  F.Bahçe, kanaate dayalı bir kararın UEFA tarafından onaylanmayacağı tezinden hareketle Şampiyonlar Ligi’ne katılacağına kesin olarak bakıyor. Haklarında çok güçlü deliller olmadığına inanan sarı lacivertli yönetim, konuyu çok çeşitli şekillerde düşünerek iyi bir savunma yapmaya hazırlanıyor. Yaratılan olumsuz havadan rahatsız olan yöneticiler, TFF’nin bu havadan etkilenmeden sadece hukuki delillerle doğru kararı vermesi gerektiğini belirtiyorlar.

  Küme düşürülen takım Avrupa Ligi’nde
  SARI lacivertlilerin, küme düşürüldüğü takdirde Şampiyonlar Ligi için başvuracağı bir başka örnek de komşudan. Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından küme düşürülse bile Devler Ligi hakkının elinden alınamayacağını düşünüyor. Nitekim Yunanistan’da şike nedeniyle küme düşürülen Olympiakos Volou, Avrupa’da yoluna devam ediyor. Yunan Federasyonu bu kulübü küme düşürdü ama Volou Avrupa Ligi’nde maça çıkıp Differdange’yi 3-0 yendi. Hatta yarın da rövanşı oynayacak.

  Almanya’daki bahis şikesi skandalında da Bochum Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada UEFA resmi bir açıklama yaparak, “Güvenlik güçleri ile savcılara teşekkür ederiz ama futbolla ilgili kararı UEFA ve federasyonlar verir. Delillere erişim yetkisi istiyoruz” demişti. UEFA böylece, savcılığın soruşturmasındaki tüm belgelere erişim hakkı istemişti.
   

Sayfayı Paylaş