Federal Mahkemeler

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 23 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Federal Mahkemeler

  Federal Mahkemeler bütün davalara değil, sadece Anayasa'da belirtilen belli dava ve zıtlıklara bakar. Dolayısıyla, basit ceza davaları ve talep Başkan'dan gelse bile 'tavsiye kararı' istekleri Federal Mahkemeler tarafından değerlendirilmez.

  Federal Mahkeme'de dava açabilmek için dava sonucundan birinci derecede etkileniyor olmak gerekir. Kendi hakları zarar görmedikçe bir vatandaşın anayasaya aykırılık idiası ile dava açması mümkün değildir.

  Anayasanın 3. Maddesi'nin 1. Fıkra'sı 'Amerika Birleşik Devletleri'nin yargı gücü Anayasa Mahkemesi ve Kongre tarafından gerekli görülüp oluşturulan alt mahkemelere verilmiştir' der. Bu madde ile Anayasa Mahkemesi'nin varlığı güvence altına alınmış, ancak yetki ve sorumluluklarının sınırları Kongre'nin kararına bırakılmıştır. Ayrıca, federal mahkeme kapsamında alt mahkeme kurulması kararı da Kongre'nin sorumluluğundadır.

  Halen geçerli olan Federal Mahkeme sisteminde Anayasa Mahkemesi (Supreme Court), 11 Üst Mahkeme (Court of Appeals), yaklaşık 90 Bölge Mahkemesi (District Courts) ve 3 Özel Mahkeme (Courts of Special Jurisdiction)'den oluşur. Kongre kararı ile kurulan bu özel mahkemeler İddia Mahkemesi (Court of Claims), Gümrük Mahkemesi (Court of Customs) ile Gümrük ve Patent Üst Mahkemesi (Court of Customs and Patent Appeals)

   


Sayfayı Paylaş