Fat32'den NTFS'e Nasil Geceriz?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 12 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Sabit diskinde fat32 kullanan kaldimi bilmiyorum ama biz yinede bilgilerimizi paylasmaya devam edecegiz.

  Dosya sistemleri hakkında bilgiler

  FAT32: Windows'un eski, NT olmayan sürümlerinde (Windows 95, 98, ME) varsayılan olarak kullanılan dosya sistemidir. FAT32 spesifikasyonu 1996'da tanıtılmıştır. Daha yeni olan exFAT'ın ise, eski FAT'ın yerine geçmesi planlanmaktadır.

  NTFS: "New Technology File System"in kısaltılmış hali olan NTFS, 1993'de tanıtıldı ancak yeni işletim sistemleriyle beraber üzerinde birçok yenilik yapıldı. Taşınabilir disklerde kullanılmasa da, sunduğu özellikler sayesinde sabit diskler için en uygun işletim sistemidir.

  NTFS'nin taşınabilir disklerde kullanılmamasının nedeni, izlenmesi gereken birçok yazma işleminde bulunmasıdır. Taşınabilir diski bu işlemlerden önce çıkarmak ise diskteki dosyaları bozabilir.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  NTFS'nin FAT32'ye göre avantajları
  NTFS, FAT32'nin tersine, günlük tutan bir dosya sistemidir. Bu "günlük", değişiklikler gerçekleşmeden önce onların izini tutar. Bu sayede bir disk işlemi sırasında sistem kilitlenirse, diski kurtarmak daha kolay olur.

  NTFS, daha iyi metadata desteğine, performansı geliştiren gelişmiş bir veri yapısına, güvenilirliğe, boş alan kullanımına ve güvenli erişim denetimi listelerine sahiptir. NTFS, 4GB'dan büyük dosyaları da depolayabilir.

  FAT32 diski NTFS olarak biçimlendirme
  Öncelikle tüm verilerinizin farklı bir yerde yedeğini aldığınızdan emin olun. Bilgisayar/Bilgisayarım'a gidin ve biçimlendirmek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın, "Biçimlendir"i seçin. Dosya sistemi olarak "NTFS"yi seçin ve "Başlat"a tıklayın.

  Bilgisayarımda bir diske sağ tıklayıp "Yönet"e tıklayarak ve oradan Depolama altındaki Disk Yönetimi'ne tıklayarak disk bölümlerini küçültebilir, büyütebilir, silebilir ve biçimlendirebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş