Farklı Windows Sürümlerini Çalıştıran Ev Bilgisayarları Ağı Kurma

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 18 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bu makalede farklı Windows sürümleri çalıştıran bilgisayarlarla ev ağında dosya ve yazıcı paylaşımını nasıl ayarlayacağınız anlatılmaktadır.

  Ev ağınızdaki tüm bilgisayarlar Windows 7 çalıştırıyorsa, bir ev grubu oluşturun
  Bunun yanı sıra, ev ağında dosya ve yazıcı paylaşımı kurmanın en iyi yolu ev grubu oluşturmaktır. Ev grubu, resimleri, müzikleri, videoları, belgeleri ve yazıcıları paylaşabilmeniz için ağınızdaki bilgisayarları bağlar. Ev grubunu parolayla korumaya yardımcı olabilirsiniz ve grupla paylaşacaklarınızı daima seçebilirsiniz. Ağ bağlantısı kurmak istediğiniz tüm bilgisayarlarda Windows 7 çalışıyorsa, ev grubu oluşturulması yöntemi önerilir.

  Ev Grubu, Windows 7 işletim sisteminin tüm sürümlerinde kullanılabilir. Windows 7 Starter ve Windows 7 Home Basic'de ev grubuna katılabilir ancak ev grubu oluşturamazsınız.

  Ev grubu oluşturduktan sonra işlem tamamlandığından, bu makalenin geri kalanını okumadan geçebilirsiniz. Tüm bilgisayarlarınızı Windows 7'ye yükseltmeye hazır değilseniz, ağınızı hala düzgün çalıştırabilirsiniz. Windows sürümleri arasındaki farkların nasıl bulunacağını öğrenmek için aşağıdaki bölümleri okuyun.

  Ağınızda Windows'un farklı sürümlerini çalıştıran bilgisayarlar varsa, tüm bilgisayarları aynı çalışma grubuna ekleyin
  Fiziksel ağın kendisini zaten kurduğunuzu varsayalım. Kurmadıysanız, bkz. Ev ağı kurmak için neler gerekir.

  Ağınız kurulduktan sonra, sonraki adım tüm bilgisayarlar birbirini bulabilecek şekilde onu ayarlamaktır. Bu, dosya ve yazıcıları paylaşmak istediğinizde gerekecektir.

  Ağınızda Windows XP çalıştıran bilgisayarlarsa varsa, ağınızdaki tüm bilgisayarlar için aynı çalışma grubu adını kullanmanız önemlidir. Bu, farklı Windows sürümlerini çalıştıran bilgisayarların birbirlerini algılayıp erişmesine olanak tanır. Varsayılan çalışma grubu adının tüm Windows sürümlerinde aynı olmadığını unutmayın.

  Windows XP çalıştıran bilgisayardaki çalışma grubu adını bulmak veya değiştirmek için

  1. Başlat'ı tıklatın, Bilgisayarım'ı sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
  2. Sistem Özellikleri'nde, çalışma grubu adını görmek için Bilgisayar Adı sekmesini tıklatın. Adı değiştirmek için Değiştir'i tıklatın, Bilgisayar adı'na yeni adı yazın ve ardından Tamam'ı tıkların.
  Windows Vista veya Windows 7 çalıştıran bilgisayardaki çalışma grubu adını bulmak için

  1. Sistem'i açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
  2. Çalışma grubu adı Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları altında görüntülenir.
  Windows Vista veya Windows 7 çalıştıran bilgisayardaki çalışma grubu adını değiştirmek için

  1. Sistem'i açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
  2. Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları altında, Ayarları değiştir'i tıklatın.
  3. Sistem Özellikleri'nde, Bilgisayar Adı sekmesinde, Değiştir'i tıklatın.
  4. Bilgisayar Adı/Etki Alanı Değişiklikleri'nde Çalışma Grubu kutusuna, kullanmak istediğiniz çalışma grubunun adını yazın ve Tamam'ı tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenir.

  [​IMG]
  Çalışma grubu adı Sistem penceresinde görüntülenir
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Ardından, Windows Vista veya Windows 7 çalıştıran tüm bilgisayarlarda ağ konumu kontrol edin. Ağ konumu, Windows'un güvenlik ayarlarını ve diğer ayarları otomatik olarak bilgisayarın bağlı olduğu ağ türüne göre ayarlamasına olanak tanıyan bir ayardır. Daha fazla bilgi için bkz. Ağ konumu seçme.

  Dört ağ konumu vardır:
  • Ev. Bilgisayar, belirli bir düzeye kadar Internet'ten korunan ağa bağlıdır (örneğin, yönlendirici ve güvenlik duvarı) ve bilinen ya da güvenilir bilgisayarları içerir. Ev ağlarının çoğu bu kategoriye girer. Ev Grubu Ev ağı konumuna sahip ağlarda kullanılabilir.
  • İş. Bilgisayar, belirli bir düzeye kadar Internet'ten korunan ağa bağlıdır (örneğin, yönlendirici ve güvenlik duvarı) ve bilinen ya da güvenilir bilgisayarları içerir. Küçük işyeri ağlarının çoğu bu kategoriye girer.
  • Ortak. Bilgisayar ortak kullanıma açık bir ağa bağlıdır. Ortak ağ türlerine örnekler, havaalanları, kütüphaneler ve kafeteryalar gibi ortak Internet erişim ağlarıdır.
  • Etki alanı. Bilgisayar, Active Directory etki alanı denetleyicisi içeren bir ağa bağlıdır. Etki alanı ağına bir örnek, işyerindeki ağdır. Bu ağ konumu, bir seçenek olarak kullanılabilir değildir ve etki alanı yöneticisi tarafından ayarlanmalıdır.
  Ev ağınız için ağ konumu türünün Ev olarak ayarlandığından emin olun. Bunu şöyle denetleyebilirsiniz:
  • Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açmak için Başlat düğmesini ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın.
  Ağ adı altında ağ konumu türü gösterilir.

  [​IMG]
  Ağ konumu türü Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde görüntülenir

  Ağ türünüz ortak ise, Ortak ağ'ı tıklatın ve ardından istediğiniz ağ konumunu seçin.

  Uyarı : Ev veya küçük işyeri ağı gibi bilinen ve güvenilen bir ağ ise, ağı yalnızca Ev veya İş olarak değiştirmelisiniz. Genel kullanıma açık bir yerdeki bir ağın Ev veya İşyeri olarak değiştirilmesi, ağdaki diğer kişilerin bilgisayarınızı görmesine izin vereceğinden güvenlik riski oluşturabilir.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Windows Güvenlik Duvarı'nı kullanıyorsanız, bir şey paylaştığınızda veya ağ bulma özelliğini açtığınızda Windows Güvenlik Duvarı doğru bağlantı noktalarını dosya ve yazıcı paylaşımı için otomatik olarak açacağından bu bölümü atlayabilirsiniz. (Ağ bulma hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Ağ bulma nedir?) Başka bir güvenlik duvarı kullanıyorsanız, bilgisayarınızın paylaşmak istediğiniz dosya ve yazıcıları olan diğer bilgisayarları bulabilmesi için bu bağlantı noktalarını kendiniz açmanız gerekir.

  Windows Vista veya Windows 7 çalıştıran diğer bilgisayarları bulmak için şu bağlantı noktalarını açın:

  UDP 3702
  UDP 5355
  TCP 5357
  TCP 5358

  Windows'un önceki sürümlerini çalıştıran diğer bilgisayarları bulmak ve herhangi bir Windows sürümünde dosya ve yazıcı paylaşımını kullanmak için şu bağlantı noktalarını açın:

  UDP 137
  UDP 138
  TCP 139
  TCP 445
  UDP 5355

  Ağ aygıtlarını bulmak için şu bağlantı noktalarını açın:

  UDP 1900
  TCP 2869
  UDP 3702
  UDP 5355
  TCP 5357
  TCP 5358

  Windows 7 çalıştıran bilgisayarlar arasında Ev Grubu'nun doğru şekilde çalışmasını sağlamak için, aşağıdaki bağlantı noktalarını açın:

  UDP 137
  UDP 138
  TCP 139
  TCP 445
  UDP 1900
  TCP 2869
  UDP 3540
  TCP 3587
  UDP 3702
  UDP 5355
  TCP 5357
  TCP 5358
   
 4. EmRe Well-Known Member

  1. Gelişmiş paylaşım ayarlarını açmak için Başlat düğmesini ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın ve sol bölmede Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  2. Ev veya İş ağı profilini genişletmek için köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatın.
  3. Ağ bulma ve dosya paylaşımını açmak için seçenekleri belirleyin.
  4. Ortak klasör paylaşımı altında aşağıdakilerden birini uygulayın:
   -- Ağdaki diğer bilgisayarlardaki kişiler Ortak klasördeki dosyaları açabilecek ancak onları oluşturamayacak veya değiştiremeyecek şekilde Ortak klasörlerinizi paylaşmak için Ağ erişimi olan herkesin dosyaları açabilmesi için paylaşımı aç'ı tıklatın.
   -- Ağdaki diğer bilgisayarlardaki kişiler Ortak klasördeki dosyaları açabilecek ancak onları oluşturamayacak veya değiştiremeyecek şekilde Ortak klasörlerinizi paylaşmak için Ağ erişimi olan herkesin dosyaları açabilmesi için paylaşımı aç'ı tıklatın.
   -- Değişiklikleri kaydet'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  Windows Vista'da ağ bulma, dosya paylaşımı, ortak klasör paylaşımı ve yazıcı paylaşımını açmak için

  1. Denetim Masası'nda Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın.
  2. Paylaşım ve Bulma altında, Dosya paylaşımı'nın yanındaki köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatarak bölümü genişletin, Dosya paylaşımını aç'ı tıklatın ve ardından Uygula'yı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  3. Ortak klasör paylaşımı'nın yanındaki köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatarak bölümü genişletin ve sonra aşağıdakilerden birini yapın:
   -- Ağdaki diğer bilgisayarlardaki kişiler Ortak klasördeki dosyaları açabilecek ancak onları oluşturamayacak veya değiştiremeyecek şekilde Ortak klasörü paylaşmak için Ağ erişimi olan herkesin dosyaları açabilmesi için paylaşımı aç'ı tıklatın ve ardından Uygula'yı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Varsayılan ayar budur.
   -- Ağdaki diğer bilgisayarlardaki kişiler Ortak klasördeki dosyaları açabilecek ancak onları oluşturamayacak veya değiştiremeyecek şekilde Ortak klasörü paylaşmak için Ağ erişimi olan herkesin dosyaları açabilmesi için paylaşımı aç'ı tıklatın ve ardından Uygula'yı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  4. Yazıcı paylaşımı'nın yanındaki köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatarak bölümü genişletin, Yazıcı paylaşımını aç'ı tıklatın ve sonra Uygula'yı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Parola korumalı paylaşım, bir ağ üzerinde dosya ve klasör paylaşmanın daha güvenli bir yöntemidir ve varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Parola korumalı paylaşım etkinleştirildiğinde, ağınızdaki kişiler, paylaşılan klasörlerin bulunduğu bilgisayarda kullanıcı adı ve parolaya sahip olmadıkları sürece, diğer bilgisayarlardaki Ortak klasörler dahil olmak üzere paylaşılan klasörlere erişemez. Paylaşılan klasörlere erişirken kullanıcı adı ve parola yazmaları istenir.

  Daha hızlı erişim için, tüm bilgisayarlarınızda eşleşen kullanıcı hesapları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, Deniz iki bilgisayarı arasında dosya ve yazıcıları daha güvenli şekilde paylaşmak için parola korumalı paylaşım kullanmak istiyor. A Bilgisayarında, kullanıcı hesabı "Deniz22" ve parolası "Yaz43$" şeklindedir. B bilgisayarında da aynı kullanıcı hesabı ve parola birleşimini kurarsa, B bilgisayarındaki paylaşılan dosyalara daha hızlı erişebilir. Deniz bu bilgisayarlardan birinde parolayı değiştirdiği takdirde, aynı değişikliği diğer bilgisayarda da yapmalıdır.

  Windows 7'de parola korumalı paylaşımı açmak için

  1. Gelişmiş paylaşım ayarlarını açmak için Başlat düğmesini ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın ve sol bölmede Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  2. Ev veya İş ağı profilini genişletmek için köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatın.
  3. Parola korumalı paylaşım altında Parola korumalı paylaşımı aç'ı ve ardından Değişiklikleri kaydet'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  Windows Vista'da parola korumalı paylaşımı açmak için

  1. Denetim Masası'nda Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın.
  2. Paylaşım ve Bulma altında, Parola korumalı paylaşım'ın yanındaki köşeli çift ayracı [​IMG] tıklatarak bölümü genişletin, Parola korumalı paylaşımı aç'ı tıklatın ve ardından Uygula'yı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
   

Sayfayı Paylaş