Farklı Kablosuz Ağ Güvenlik Yöntemleri Nelerdir?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kablosuz ağ kullanmayı planlıyorsanız, bu ağı yalnızca seçtiğiniz kişilerin erişebileceği şekilde kurmalısınız. Burada kablosuz ağ güvenliğine ilişkin birkaç seçenek verilmiştir.

  Wi‑Fi Korumalı Erişim (WPA ve WPA2)

  Wi‑Fi Korumalı Erişim bilgileri şifreler ve ağ güvenlik anahtarının değiştirilmediğinden emin olur. Ayrıca Wi‑Fi Korumalı Erişim, yalnızca yetkili kişilerin ağa erişebilmesini sağlamaya yardımcı olmak için kullanıcıların kimliğini doğrular.

  İki tür WPA kimlik doğrulaması vardır: WPA ve WPA2. WPA tüm kablosuz ağ bağdaştırıcıları ile çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak eski yönlendiriciler veya erişim noktalarıyla çalışmayabilir. WPA2, WPA'ya göre daha güvenlidir, ancak bazı eski ağ bağdaştırıcılarıyla çalışmaz. WPA, her kullanıcıya farklı anahtarlar dağıtan 802.1X kimlik doğrulama sunucusuyla kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, WPA-Kuruluş veya WPA2-Kuruluş olarak adlandırılır. Ayrıca, her kullanıcıya aynı parolanın verildiği önceden paylaştırılan anahtar (PSK) modunda da kullanılabilir. Bu, WPA-Kişisel veya WPA2-Kişisel olarak adlandırılır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP)

  WEP, hala eski aygıtları desteklemek için kullanılan ancak artık önerilmeyen eski bir ağ güvenliği yöntemidir. WEP'i etkinleştirdiğinizde, bir ağ güvenlik anahtarı ayarlarsınız. Bu anahtar, ağınızdaki bilgisayarların birbirlerine gönderdiği bilgileri şifreler. Ancak, WEP güvenliğini kırmak göreceli olarak kolaydır.

  Uyarı : Yapılabiliyorsa WPA2 kullanılmasını öneririz. WEP kullanılmasını önermemekteyiz. WPA veya WPA2 daha güvenlidir. WPA veya WPA2'yi denediğinizde çalışmazsa, ağ bağdaştırıcınızı WPA veya WPA2 ile çalışan bir bağdaştırıcıya yükseltmenizi öneririz.

  802.1X kimlik doğrulaması

  802.1X kimlik doğrulaması 802.11 kablosuz ağlarının ve kablolu Ethernet ağlarının güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. 802.1X kullanıcıları doğrulamak ve ağ erişimi sağlamak için bir kimlik doğrulama sunucusu kullanır. Kablosuz ağlarda, 802.1X WPA, WPA2 veya WEP anahtarlarıyla çalışabilir. Bu kimlik doğrulama türü genellikle çalışma alanı ağına bağlanırken kullanılır.
   

Sayfayı Paylaş