Farabinin Müziğe Katkıları

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 25 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Farabi (Abū Nasr Muhammad al-Farab; Batı′da bilinen adıyla Alpharabius (d. 872 Farab – 14 Aralık 950 ile 12 Ocak 951 arası Şam), 8. ve 13. yüzyıllar arasındaki İslam'ın Altın Çağı'nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamı. Aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir. Ünlü İslam bilgini Farabi 870 yılında Türkistan'da Siderya (Seyhun) nehri ile Aris'in birleştiği yerde kurulmuş eski bir yerleşim merkezi olan Farab'da (Otrar'da) doğdu. Burada doğduğu için Farab kentinde doğan anlamına gelen Farabi adını aldı.

  Yorumları ve incelemeleri sayesinde Farabi ortaçağ islam aydınları arasında Muallim-i Sânî ya da Hace-i Sani (İkinci Üstad / Magister secundus) olarak bilinir. Hace-i Evvel (Birinci Üstad / Magister Primus) ise Aristo'dur.

  Farabinin Müziğe Katkıları Nelerdir


  Büyük İslam filozofu Farabi felsefenin yanında müziğe de çok büyük katkılarda bulunmuştur. Sonradan gelen filozoflara da öncülük etmiştir.

  Farabi'nin şekilleri ud ve kanuna benzeyen çalgılar çaldığı söylenir. Dolayısıyla bunların mucidi olduğu da...
  Farabi pek çok beste yapmış fakat bin yılın üzerinde bu yaklaşık 40 nesil boyu aktarılıp gelen bir bestede tabi ki tam bir saflık (orjinallik) beklenemez. Ama yine de kulaktan kulağa gelen bu eserler kabul görmektedir. Bu eserler ilk defa 1313/1897 yılında İsmail Hakkı Bey tarafından yayınlanan "mahzen-i esrar-ı musiki" isimli eserde 90 parça eser yayınlanmıştır.

  Bestekâr Haşim Bey, "Haşim Bey Mecmuası" adı ile anılan eserinde Farabinin musikiyi: 12 makam, 7 âvâze, 4 şûbe ve 24 terkib olarak tasnife tabi tuttuğu kaydetmektedir. Pitagorun 4 unsura nisbet ettiği yegâh, dügâh, segâh ve çergâh makamlarını Farabi: yegâh, rast, ırak ve aşiran olarak göstermiştir. Sonra bu makamları 4 unsur ve burçlara göre bir düzenlemeye uygulayarak;

  Yegâh ateş unsuru olarak koç burcuna, Rast'ın su unsuru olarak oğlak burcuna, Irak'ın hava unsuru olarak terazi burcuna, Aşirân'ın da toprak unsuru olarak yengeç burcuna olan mensubiyetini ileri sürmüştür.
   


Sayfayı Paylaş