Far seviye ayarı

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve ot-gu tarafından 1 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Far Seviye Ayarı
  Farlarınızın yükseklik seviyesinin doğru ayarlanması gece görüşünüzün daha iyi olmasını sağlayacak ve karşıdan gelen sürücülerin far ışıklarınızdan rahatsız olmasını engelleyecektir.

  Farlarınızın otomobil servislerindeki hassas cihazlarla ayarlanması gereklidir. Sonucunun hassas olmayacağını gözönünde bulundurarak aşağıdaki metodla farlarınızı siz de ayarlayabilirsiniz.

  Xenon farın yükseklik seviyesini ayarlama : Xenon far bulunan araçlarda yükseklik ayarı otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ayarlama yapmanız gerekmez.

  Sis farının yükseklik seviyesini ayarlama : Kısa far için kullanılan metodun aynısını sis farlarınıza uygulayabilirsiniz.

  Uzun farın yükseklik seviyesini ayarlama : Uzun far reflektörü genellikle kısa far ile birleşik olduğundan ayrı bir ayarlama yapmanız gerekmez.

  Kısa farın yükseklik seviyesini ayarlama :
  Gerekenler : Şerit metre, kurşunkalem ve not kağıdı, yıldız veya düz tornavida.
  [​IMG]
  -Başlamadan önce benzin deponuzun en az yarısının dolu olduğuna emin olun.

  -Mümkünse beyaz bir duvar karşısında düz bir yüzey bulun.

  -Otomobilinizin burnunu duvara sıfırlayacak şekilde yaklaştırıp otomobilin dikey merkezine karşı gelen noktayı duvarda yukardan aşağıya doğru kalemle çizin.(M çizgisi)

  -Sağ ve sol kısa farlarınızın merkez noktasını duvar üzerinde kalemle nokta koyarak işaretleyin. Bazı farlarda bu noktayı gösteren bir işaret bulunmaktadır. (B çizgisi ile A çizgisinin kesişme noktası)
  [​IMG]
  -Bu noktanın yerden yüksekliğini cm olarak ölçün, not edin. Bu değere A (A çizgisinin uzunluğu) diyelim. A değeri kısa farınızın yerden yüksekliğini gösterir.

  -Bu noktanın otomobilinizin merkezine (M çizgisine) olan uzaklığını cm olarak ölçün, not edin. Bu değere B (B çizgisinin uzunluğu) diyelim. B değeri kısa farlarınızın orta merkezden uzaklığını gösterir.

  -A değerinden 7 cm çıkarın, elde ettiğiniz rakam yüksekliğinde duvar üzerinde yatay bir çizgi çizin. (Kırmızı çizgi)

  -Sol ve sağ farınızın duvara işaretlenen orta merkez noktalarından yatay çizgiye dik inerek çizin.
  [​IMG]
  -Otomobilinizi 7.5 metre (25 ayak) kadar geriye dümdüz çekin.

  -Kısa farlarınızı yakın.
  [​IMG]
  -Konsoldaki far seviye ayarlama düğmesi ile yükseklik ayarlamasını yapabilirsiniz.

  Üreticiler otomobil yüksüz iken seviyenin 0 olarak ayarlanmasını önermektedirler.

  [​IMG]
  -Farların üstü veya arkasında (seviye ayarlama motorunun üzerinde de bulunabilir) bulunan vidaları tornavida ile sağa sola oynatarak yukarıya-aşağıya veya sağa-sola daha hassas ayarlamalar yapılması mümkündür.

  [​IMG]
  -Sol ve sağ farların ışık demeti duvara çizdiğiniz far dikey çizgileri ortalamalı , ışık demetinin kesilme çizgisi kırmızı çizginin hemen altında ve paralel olmalıdır.
   


 2. SHaDe_19 Well-Known Member

  ellerıne saglık abi guzel paylasım
   
 3. serseri_aşık Well-Known Member

  ellerine sağlık güzel paylaşım
   
 4. OrKuN Well-Known Member

  teşekkurler oguz
   

Sayfayı Paylaş