Fantail Japon Balığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ortak İsim: Fantail Japon Balığı

  Bilimsel Adı: Carassius Auratus
  Dağıtım: Asya/Japonya
  Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
  Mizaç: Barışçıl.Zaman zaman kendinden küçük balıkları yiyebilir
  PH: 6.0 - 8.0
  Sıcaklık: 15C - 30C
  Maksimum Boy: 15 cm
  Ana Renkler: Kırmızı-Beyaz
  Varyansları: Patiska Fantail Japon Balığı

  [​IMG]

  Açıklama: Tarihi yaklaşık 1000 yıla dayanan Fantail Japon balıkları, ülkemizde ve dünyada en çok bilinen ve en çok beslenen Japon Balığı türüdür. Yaklaşık ömürleri 10 yıldır. Siyah, kırmızı ve beyaz renklileri mevcuttur. Şekil olarak kuyruk sokumlarında hafif kamburluk vardır.

  Cinsiyet: Erkeklerin göğüs yüzgeci ve solungaç kapakları üzerince beyaz renkli darbeler vardır. Erkekler daha uzun, dişiler ise daha yuvarlak vücutludur. Genelde erkekler akvaryum içerisinde, dişileri sürekli takip edebilirler.

  Bakım: Yaprak yemler veya pond yemler ezilerek verilmelidir. Çok yemleme bağırsaklarda patlamaya neden olur ve balığı öldürür. Yemlemeye ek olarak sebze diyeti ve kurutulmuş canlı yemler japon balığı için lezzet kaynağıdır. Yavru balıklar salamura karides ile beslenebilir.Alacağınız balık sayısına ve balıklarınızın büyüklüğüne göre ne kadar yem atacağınızı akvaryumcunuza danışmanızda fayda vardır.

  Her ne kadar oksijen olmadan yaşayabilir densede, suyun sağlığı açısından bu balığın oksijeni uygun şekilde verilen akvaryumlarda bakılmasında fayda vardır. Filtresyonu iyi bir tank ve sürekli su değişikliği gerekir. Daha az sıcaklıkta yaşayabilir. Çoğunlukla ısıtıcı önerilmez ama ani ısı değişikliklerine hassa bir balık olduğundan, akvaryumunuzda ısıtıcı kullanmanız gerekir. Beyaz benek ve mantar hastalığına dikkat.

  Japon Balıklarının, Türkiye'de cam fanus içerisinde bakılması yaygındır. Ancak oksijen yetersizliği, nitrat zehirlenmesi nedeniyle cam fanus içerisinde bakılan bu balıklar zarar görmekte, bu yüzden de ölmektedirler. Bu yüzden bir çok ülkede cam fanus içerisinde satışı yasaklanmıştır.

  Üretim: Üretimi kolaydır.Yumurtalarını yayarak ürerler. Canlı gıdalar ve yüksek protein diyetiyle üreme daha kolay sağlanır. Sıcaklık üreme için arttırılmalıdır. Yumurtladıktan sonra ebeveynler mutlaka tanktan çıkarılmalıdır. Anaç balıklar yumurtaları yerler. Bu yüzden yumurtaların yenmemesi içi genelde akvaryum tabanına yakın ağlar çekilir. Ağların altına düşen yumurtalara anne ve baba balıklar ulaşamaz.
   


Sayfayı Paylaş