Facebook'un 2010 Raporu!

Konusu 'Sohbet' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  2010 yılında Facebook'da en çok neleri konuştuk, nelerden bahsettik? İşte şaşırtıcı gerçekler...
  2010 yılında Facebook durum mesajlarında en çok doğal afetler ve sevinç mesajları yer aldı. Kullanıcılar en çok arkadaşları ve aileleriyle zaman geçirmek istereken, arkadaşlara yapılan dışarı çıkma teklifi en hızlı yükselen trendlerden oldu.
  Haiti depremi ve Şilili madencilerin kurtarılması tüm dünyanın ilgisini üzerine toplarken, HMU adlı kısaltma ilk defa kullanılmaya başlandı. Justin Bieber hayranları ise kendilerini onu sıkça anmaktan alıkoyamadılar ve listedeki tek müzisyen olmasını sağladılar.

  İşte 2010 yılındaki Facebook durum trendleri:

  1. HMU
  "Hit me up"ın kısaltılmış hali olan HMU bu yılın en büyük sürpriziydi. HMU, kullanıcıların arkadaşlarıyla buluşmak istediğinde kullandığı bir kısaltma. 2009 yılında bu terim henüz ortada yoktu ve kullanımların bir çoğu muhtemelen yazım hatasından ibaretti.
  Kullanımı giderek artan HMU, yaz mevsiminin sonuna doğru, günde 80.000 kere anılmaya başlandı.

  2. World Cup
  2010 yılındaki en büyük spor olayı tabi ki Dünya Kupası'ydı. Facebook'un dünya çapındaki kullanıcı kitlesi, takımlarını desteklemek ve rakiplerini kızdırmak amaçlı mesajlar yazdılar. Dünya Kupası'nın başlangıcı ve bitişi, oyunların bu zamanlarda 1.5 milyon ve 1.3 milyon kere anılmasıyla en ilgi çekici verilere sahne oldu.

  3. Filmler
  "Toy Story 3", "The Twilight Saga: Eclipse", "Inception", "Alice in Wonderland" ve "Iron Man 2" yılın en çok konuşulan beş filmi oldu. Mobil telefonlarıyla Facebook'a bağlanan kullanıcılar durumlarını filmin hemen ardından güncellerken, diğerleri bunu eve gittikten sonra yaptılar.

  4. iPad ve iPhone 4
  iPad ve iPhone 4, 25 milyondan fazla kere övüldü, bazı nadir mesajlarda şikayet edildiği de oldu.

  5. Haiti depremi
  12 Ocak'ta Haiti'de meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin etkisi durum güncellemelerinde de hissedildi. Deprem bölgesinden çok uzaklarda olan insanlar bile korkularını ve endişelerini arkadaşlarıyla paylaştılar. Depremin olduğu andan itibaren yapılan güncelleme sayısı dakikada 120 oranına ulaşırken; dünyanın depremi haber almasından sonra bu oran dakikada 1.800 güncelleme ile zirveye ulaştı.

  6. Justin Bieber
  2010, 15 yaşındaki pop müzik şarkıcısı için olağanüstü bir yıl oldu. Bieber'in kariyerindeki yükselişiyle beraber yıl içinde Facebook'da anılması da artış gösterdi.

  7. Facebook oyunları
  Facebook oyunları oldukça popüler ve bu listede de yerlerini alıyorlar. FarmVille'ın Ocak ayında "barn-raising" özelliğini eklemesiyle oyunlarda en büyük trend "barn raising" sözcüklerinde yaşandı. Ocak ayında yayına sunulan FrontierVille'da kendisinden söz edilen oyunlar arasındaydı.

  8. Mineros/Miners (Madenciler)
  69 gün boyunca yer altında mahsur kalan 33 Şilili madencinin hikayesini ve aradan geçen inanılmaz zamanın ardından madencilerin tek tek kurtarılışını kullanıcılar merakla takip ettiler. Madencilerin kurtulmasının ardından milyonlarca kullanıcı bununla ilgili paylaşımda bulundu.

  9. Airplanes (Uçaklar)
  "Airplanes" sözcüğünün kullanımı yeni bir şey değil ancak 2010 yılında uluslararsı ün kazanan "Airplanes" adlı şarkı, durum mesajlarının bir çoğunda kendine yer bulmayı başardı.

  10. 2011
  Geçtiğimiz sene de olduğu gibi, kullanıcılar sıkça yıllar hakkında konuştular. İnsanların önümüzdeki sene için önemli planları veya belki de büyük beklentileri var. 2011'e yaklaştıkça ondan giderek daha çok bahsedildiğini görüyoruz.
   


Sayfayı Paylaş