Facebook'taki Yenilikler Hakkında Sorular

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 26 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Facebook'un yaptığı her yenilik kimileri tarafından iyi karşılanırken eski alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemeyen veya facebook'u bu haliyle zor öğrenmiş ve yapılan yeniliklerle kullanmada daha da zorlanan kişiler tarafından kızgınlıkla karşılanıyor. İşte yenilikler hakkında bazı sorular ve merak edilenler;

  Soru: Yeni Facebook'a neden hala erişemiyorum?
  Cevap: Facebook, yenilikleri 800 milyon kullanıcısına aynı anda sunmak yerine "yavaşça" kullanıma açıoyr. Değişiklikler öncelikle Facebook çalışanları tarafından sınanıyor. Herkese açık hale geldiğinde ise coğrafi olarak, kullanıma sunuluyor. Yeni özelliklere genellikle ilk başta ABD kullanıcıları erişiyor. Bazı durumlarda oturumu kapatıp açmanız gerekebilir. Bazı yenilikleri ise Facebook'un Türkçedilinde henüz güncelleme yapılmamış olabileceğinden İngilizce diline geçerek görmeniz mümkün.

  Soru: Facebook neden durmadan değişiyor? Ben bu halini zaten seviyordum.
  Cevap: Facebook, kullanıcıların onu kullanmasını sağlamak için devamlı olarak gelişmek zorunda olan bir teknoloji şirketi. Bazen, bazı değişiklikler kullanıcıların istediği ve beklediği yenilikler olabiliyor. Bazen ise mühendisler, kullanıcıların neye ihtiyacı olduğunu tahmin ediyorlar. Bu bazen işe yarıyor, bazen ise yaramıyor. Bunun yanında Facebook, siteyi kullanıcıların daha çok iletişim kurabileceği ve etkileşimde bulunabileceği bir duruma getirmek istiyor.

  Soru: Sağ tarafta arkadaşlarımın etkinliklerini gösteren Twitter benzeri kaydırmalı liste de neyin nesi?
  Cevap: Facebook bunu "ticker" olarak adlandırıyor. Ticker'ın amacı ise Facebook arkadaşlarınızın ne yaptığını canlı olarak göstermek ve bu konuda size bir fikir vermek. Burada haber kaynağınızda belirmeyen, arkadaşınızın dinlediği şarkılar, okudukları makaleler gibi ek bilgiler de yer alıyor.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  Soru: Facebook, kullanıcıların değişikliklere verdiği tepkiyi dikkate alıyor mu?
  Cevap: Facebook, geçmişte değişikliklere karşı yapılan şikayetlerin küçük bir orandaolduğunu söylemişti. Ancak 800 milyon kullanıcının küçük bir bölümü bile oldukça büyük bir grup. Ancak çok sayıda kullanıcı, değişikliklerden nefret etse bile bu, şirketi geri döndürmüyor. Facebook, kullanıcıların ne istediğini bildiğini düşünüyor.

  Soru: "Eski Facebook"a nasıl geri dönebilirim?"
  Cevap: Bunu yapmanız zor olabilir. Better Facebook gibi eklentileri kullanarak Facebook'unuzun görünümünü değiştirebilirsiniz. Facebook'un cep telefonu uygulaması da size daha basit bir Facebook deneyimi sağlayacaktır.

  Soru: Facebook, "en önemli haberleri" nasıl belirliyor?
  Cevap: "En önemli haberler" özelliği, aslında Facebook'ta zaten mevcuttu, ancak her giriş yaptığınızda haber kaynağınızın üzerinde belirmiyordu. Burada en çok etkileşimde bulunduğunuz arkadaşlarınızdan, takip ettiğiniz medya hesaplarından veya arkadaşlarınızın çok fazla yorum alan fotoğraflarından güncellemeler yer alıyor. Yani en önemli haberleri belirlemekte kesin bir kuralı yok ve herhangi bir haberin "önemli haber" niteliğini kaldırarak sitenin bunu hatırlamasını ve benzer güncellemeleri "önemli" olarak sınıflandırmamasını belirtebilirsiniz.

  Soru: Facebook tüm bunları reklamlardan daha çok para kazanmak için yapmıyor mu?
  Cevap: Bu, kesinlikle sonuçlardan bir tanesi, ancak Facebook bu hedefine hiçbir zaman ulaşamadı. Şirket daha çok "yaparsak gelirler" durumunda bulunuyor. Facebook, araştırma firması eMarketer'a göre bu sene 3.8 milyar dolar, 2012'de ise 5.8 milyar dolar reklam geliri elde etmeyi planlıyor.
   

Sayfayı Paylaş