Facebook'a Reklam Vermek

Konusu 'Sosyal Medya' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 7 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Facebook'ta Nasıl reklam oluştururum?
  Reklamlarınızı oluşturmak içinwww.facebook.com/ads/managebağlantısı ziyaret edin. Tanıtımını yapmak istediğiniz Sayfayı seçin ve"Ne yapmak istiyorsunuz?" başlığının altından aşağıdakilerden biriniseçin:
  Sayfanızı Beğenenleri Artırmak: Sayfanızla henüz bağlantı kurmamış kişilere erişin. Başlığı, metni ve görseli dahil, reklamınızı tasarlamanız istenecektir.
  Sayfa Gönderilerinin Tanıtımını Yapmak: Belirli bir gönderinin tanıtımını yaparak, erişiminizi ve gönderinizin Haber Kaynağı'nda daha başlarda çıkma şansını artırın.
  Gelişmiş Seçenekleri Görmek: Tüm kreatif ve fiyat teklifi seçeneklerini tek bir yerde görün. Fiyat teklifiniz için CPM ve CPC arasından seçim yapabilirsiniz

  Reklam bütçemi nasıl ayarlarım?
  Toplamve Günlük bütçe olmak üzere iki farklı bütçe seçebilirsiniz. Günlük bütçenizher gün belirli bir kampanyaya ne kadar harcayacağınızı kontrol eder.Kampanyanın günlük bütçesine ulaşıldığında reklamlarınızın ve sponsorluhaberlerinizin o gün için gösterimi otomatik olarak durur. Asla belirlediğinizbütçeyi aşacak şekilde ücretlendirilmezsiniz.

  Dilersenizkampanyanın planlanmış olan süresi boyunca harcanacak belirli bir tutarseçmenizi sağlayan toplam bir bütçe de belirleyebilirsiniz.

  CPC ve CPM arasındaki fark nedir?
  CPM'nin açılımının anlamı 1000 gösterim başına ücrettir. Bu, insanlar reklamınızı gördüğünde ödeme yapacağınız anlamına gelir. Reklamınızı oluşturduğunuzda,gösterimleriniz optimize edilerek, reklamınız amacınıza ulaşmanıza yardımcıolma olasılığı yüksek olan kişilere gösterilir. Örneğin, amacınız daha çokinsanın Sayfanızı beğenmesini sağlamaksa, reklamınız, hedef kitlenizdeSayfanızı da beğenme olasılığı en yüksek olan kişilere gösterilir.

  CPC'nin açılımının anlamı tıklama başına ücrettir. Tıklamalar için ödeme yapıyorsanız,birinin reklamınıza veya sponsorlu haberinize her tıklayışı için ücret ödersiniz. Tıklamalar için ödeme yapabilmek için, reklamınızı oluştururken Gelişmiş Seçenekleri Görmek seçeneğini seçmeniz veya harici bir internet sitesinin reklamını yapıyor olmanız gerekir. Bunu nedeni, amacınız insanların Facebook üzerinde bir eylemde bulunmasını sağlamaksa tıklamalar için ödemenin yeterince değerli olmamasıdır. Tıklamalar için ödeme yapıyorsanız, reklamınız, reklamınıza tıklama olasılığı en yüksek olan ancak Sayfanızı beğenmek, Sayfanızdaki bir gönderiyle etkileşimde bulunmak, uygulamanızı yüklemek, uygulamanızı kullanmak veya bir etkinliğe katılmak gibi diğer eylemlerde bulunma olasılığı düşük olan kişilere gösterilir.

  Reklamımı nasıl düzenlerim?
  Bir reklamı aşağıdaki talimatları izleyerek düzenleyebilirsiniz:
  1) www.facebook.com/ads/manage adresinden Reklam Yöneticinizi ziyaret edin.
  2) Reklam Yöneticinizde istediğiniz kampanyaya tıklayın.
  3) Düzenlemek istediğiniz reklamın üzerine tıklayın. Reklam kreatifinizi, hedefleme parametrelerinizi ve performans grafiğinizi gösteren bir kutu açılacaktır.
  4) Reklam Önizlemesi'nin tam üstünde bulunun kalem simgesine tıklayın.
  5) Sayfanın en altındaki "Kaydet" düğmesine tıklayın.

  Reklamımı nasıl durdururum ya da silerim?
  Şu adımları izleyerek reklamınızı veya sponsorlu haberinizi istediğiniz zaman durdurabilir veya silebilirsiniz:
  1) Reklam Yöneticinize gidin: https://www.facebook.com/ads/manage
  2) Durdurmak ya da silmek istediğiniz reklamın ya da sponsorlu haberin ait olduğu kampanyaya tıklayın
  3) Durdurmak ya da silmek istediğiniz reklama veya sponsorlu habere tıklayın, ardından seçtiğiniz reklamın veya sponsorlu haberin hemen sağında reklamın mevcut durumuna tıklayın
  4) Açılır menüden yeni durumu seçin
  5) Kaydet'e tıklayın

  Reklam makbuzlarıma nereden erişebilirim?
  Sistemimiz son ödemelerinize doğrudan reklam hesabınızdan erişmenize olanak tanımaktadır. Bunun için:
  1) Şu adresten Reklam Yöneticisi sayfanızı ziyaret edin: https://www.facebook.com/ads/manage
  2) Sol gezinti çubuğundan"Faturalar" sekmesine tıklayın
  3) Sayfanın sol üst köşesinde yer alanaçılır menüden görmek istediğiniz ayı seçin
  4) Kredi kartı çekimlerinin ayrıntılı dökümlerini görüntülemek için, hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz çekimin yanındaki açıklamaya tıklayın
  Ayrıca, ekranınızın sağ üst köşesindeki "Yazdırılmaya uygun sürüm" düğmesine tıklayarak veya tarayıcınızın yazdırma işlevini kullanarak (ör. Dosya > Yazdır) bu faturaları istediğiniz zaman yazdırabilirsiniz. Şimdilik başka bir biçimde makbuz veremiyoruz.

  Rekamlar için ödeme yöntemleri nelerdir?
  Şu anda reklamlarınızın ücretini kredi kartıyla veya ortak markalı banka kartlarıyla ödeyebilirsiniz.Aşağıdakileri kabul etmekteyiz:
  Visa
  MasterCard
  PayPal

  PayPal'i de kullanabilirsiniz.PayPal'in ülkelere göre hangi ödeme seçeneklerini ve özelliklerini sunduğunu şuadreste görebilirsiniz:
  https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-country-functionality-outside

  Ne yazık ki, reklam kampanyaları içinfaturalandırma da yapamıyoruz. Ayrıca reklam yayınlama akışınızın durmaması için reklam hesabınıza bir den fazla ödeme şekli ekleyin. Böylece bir ödeme şeklinizden borç bakiyesi çekilemez ise diğer ödeme şeklinden çekilecektir.

  Ödeme yöntemimi nasıl değiştiririm?
  1) Ödemeyönteminizi Reklam Yöneticinizden değiştirmek için:
  2) Reklam Yöneticisi'ne gidin
  3) Ekranın sol tarafındaki Faturalar sekmesine tıklayın
  4) Faturalar'ın altında Para Kaynakları'natıklayın
  Para Kaynakları'nda, hesabınızda kayıtlı olan tüm kartları görebilir ve doğrulanmış kredi veya banka kartlarınızdan birini ana kartınız yapabilirsiniz

  Hesap Harcama Üst Sınırı nedir?
  Bu özellik bir reklam hesabının tamamı için herhangi bir zamandan başlayarak genel bir harcamasınırı belirlemenize olanak sağlar. Bu üst sınıra gelindiğinde, hesaptaki tüm reklamlar yayından kaldırılacak ve hiçbir ilave ücret kesilmeyecektir. Bu hesaptaki reklamlarınızı yeniden yayınlatmaya başlamak isterseniz bu üst sınırı sıfırlama veya kapatma seçeneğiniz vardır.

  Hesap Fatura Özeti sayfasındaki 'Günlük Harcama Sınırı' nedir?
  Günlük harcama sınırı, gerçekte harcamakta olduğunuz tutar değil, Facebook'un bir günde harcamanıza izin verdiği maksimum tutardır. Bu sınır, kampanyalarınız için belirlediğiniz günlük bütçelerden farklıdır. Günlük harcama sınırı, sistemimizin bir gün içinde harcamanıza izin vereceği maksimum tutardır. Sistemimiz, kesinlikle hesabınızdan aktif kampanyalarınız için belirlediğiniz günlük bütçelerin toplamından daha yüksek bir tutar çekmez.

  Normal koşullarda, başarılı ödemeler yaptığınız sürece günlük harcama sınırınızotomatik olarak artacaktır. Bazı durumlarda günlük harcama sınırınızı manuelolarak artırabilmemiz mümkün olabilir.

  Reklam hesabı kapatma ve tekrar açma?
  Aşağıdaki adımları izleyerek reklam hesabınızı kapatabilirsiniz:
  1) Reklam Yöneticinize gidin ve sol menüdeki Ayarlar sekmesine tıklayın
  2) Hesap Bilgileri bölümüne gidin.
  3) Reklam Hesabını Kapat'a tıklayın
  Hesabınızı kapattığınızda şu anda yayınlanmakta olan tüm kampanyalarınız durdurulur. Hesabınızdaki kredi kartları, borç bakiyeniz ödendikten sonra otomatik olarak kaldırılacaktır. Hesap bakiyenizde borç kalmadığının onaylanması 5 iş günü kadar sürebilir.
  Gelecekte reklam hesabınızı yeniden etkinleştirmeye karar verirseniz, Reklam Yöneticinizin üst kısmındaki Yeniden Etkinleştir bağlantısına tıklayıp, açılan sayfadaki adımları izleyerek hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz.

  Hesabım kapatılmayı bekliyor uyarısı ne demektir?
  Hesabınızı kapatmak istediğinizde, hesap bakiyenizde borç kalmadığının onaylanması 5 iş günü kadar sürebilir. Bu süreç zarfında hesabınız kapatılmayı beklemektedir. Hesap bakiyenizde borç kalmadığının onaylanması 5 iş günü kadar sürebilir.

  Tanıtımı yapılan gönderiler nelerdir? Sayfa gönderilerini nasıl öne çıkarabilirim?
  Sayfa gönderilerinizin tanıtımını yapabilirsiniz; böylece daha fazla insana ulaşma şansınızı artırırsınız ve bu kişiler gönderinizle etkileşimde bulunduğunda,arkadaşlarının da gönderinizi görme olasılığı artar.

  Sayfanızda yakınlarda paylaştığınız gönderilerin tanıtımını yapmak için:
  1) Sayfanızın zaman tünelinde yakınlarda oluşturduğunuz herhangi bir gönderiye gidin
  2) Gönderinizin altındaki Gönderiyi Öne Çıkar bağlantısına tıklayın
  3) Ulaşmak istediğiniz kişi sayısına göre bütçenizi belirleyin
  4) Gönderiyi Öne Çıkar'a tıklayın

  Reklam hesabımda işlem yaparken hata ekranı gördüm. Ne yapabilirim?
  Bu sorun önbelleğiniz veya çerezlerinizle ilgili olabilir. Durum böyleyse, tarayıcınızın ayarlarından veya tercihlerinden önbelleğinizi ve çerezlerinizi temizleyerek sorunu giderebilirsiniz.
  Sorunu yaşamaya devam edersiniz,sorunun kaynağı tarayıcınızdaki üçüncü şahıs eklentileri olabilir. Siteyi tekrar ziyaret etmeden önce, bu eklentileri tamamen devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Bu önerilerden hiçbiri sorunu çözmezse, lütfen siteye desteklenen farklı bir tarayıcı ile erişmeyi deneyin.

  Reklamlarımda hangi görsel boyutlarını kullanabilirim?
  https://www.facebook.com/help/www/198128997031137 Bu bağlantıdan detaylı olarak reklamlar ve görsellerin boyutlarına ulaşabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş