Facebook, Yahoo'dan Büyük, Google'ı Geçti!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 8 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  "Facebook gelebileceği en uç noktaya geldi" diye düşünenlere tokat gibi bir haber...
  Kurulduğu günden bu yana hızla büyüyen Facebook, yatırımcıların da en gözde hedeflerinden biri olmuş durumda. Çok büyük gizlilik içerisinde geçen anlaşmalarla yakından ilgili üç, ismini açıklamayan kaynağa göre; Goldman Sachs Group ve Rusya'dan Digital Sky Technologies, dev sosyal paylaşım sitesine toplam 500 milyon dolarlık yatırım yaptı.

  Mayıs 2009'da Facebook'a 200 milyon dolar yatıran Digital Sky, 10 milyar dolarlık değerin sahibi olmuştu. O günden bu yana küçük alımlarla Facebook'taki payını arttıran Digital Sky, yeni yatırımında sosyal paylaşım sitesine 50 milyon dolar yatırdı. Kaynaklara göre, bu yatırım sonucunda firma, önceden yapılmış anlaşmaların devamı için siteden garanti aldı.

  Geriye kalan 450 milyon doları yatıran Goldman Sachs ise Facebook'un 1.5 milyar dolarlık değerini satın aldı. Facebook günden güne büyümeye devam etmiş ve 2009 Şubat ayında 175 milyon olan kullanıcı sayısını daha tam 2 yıl olmadan 500 milyona çıkartmıştı. Experian Hitwise'a göre de; 2010'un Ocak ve Kasım aylarında aldığı toplam ziyaret sayısı açısından Google'ı geride bıraktı. Google'ın ana sayfası tüm ziyaretlerin yüzde 7.2'sini alırken Facebook'un oranı yüzde 8.9 olarak açıklandı.

  SharesPost'un açıklamasına göre Facebook'un şu andaki değeri; 45.2 milyar dolar. Bu sayıda üç ay önce açıklanan değerden 36.2 milyar dolar daha fazla. Facebook bu değeriyle Yahoo'dan , Ebay'den ve Expedia'dan daha değerli hala geldi.
   


Sayfayı Paylaş