Facebook Hikayesi

Konusu 'Sosyal Medya' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Facebook'un Doğuş Hikayesi TheFacebook'tan Facebook'a

  Kurucusu Mark Zuckerberg’i en genç zenginler arasına sokan internet fenomeni, aslında başkasının fikrinin geliştirilmiş hali...

  “Beş yüz milyon arkadaş edinmek için, en iyi arkadaşınızı feda eder miydiniz?”

  Başarılı girişimciler yarattıkları ürün başarılı olduktan sonra rahat koltuklarının, zaferin tadını çıkarmayı severler. Normal olarak başarıya ulaşmış bir üründe büyük değişiklikler yapmak grişimcileri genelde korkutur.

  Bu görüşün en büyük düşmanı Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’ten başkası olmasa gerek. Facebook dev bir sosyal iletişim ağı haline geldikten sonra bile Zuckerberg sitenin arayüzünde köklü değişiklikler yapmaktan hiç çekinmedi.

  Yaptığı hamlelerle tabuları yıkan Zuckerberg son zamanlarda birçok konu için eleştiriler alsa da şu anda işler oldukça iyi gidiyor.

  Peki Zuckerberg ve Facebook buraya kadar nasıl geldi? İşte Mark'ın yaşam Facebook'un başarı hikayesi..

  Facebook’un kuruluş hikayesi 2003 yılı ekim ayında Harward’da başlar..

  Yürümeyen ilişkisi nedeniyle sevgilisi ayrılınca Mark bu duruma bozulur. Hışımla döndüğü öğrenci evinde bilgisayarının başına oturup okulun veri tabanına girer.

  Harward’daki kızlardan intikamını alacak bir fikir bulmuştur.

  Önceleri sadece kendi arkadaşları arasında yapılan bu oylama, giderek popüler olunca sitenin linki elden ele dolaşır.

  Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti.

  Bu arada Harward’da yelken takımının gözdesi olan ikiz kardeşler, Tyler ve Cameron Winklevoss, Harward ortamında insanların birbiriyle tanışmasını kolaylaştıracak bir internet sitesi kurmayı düşünürler.

  Mark’ın sıkı bir bilgisayar delisi olduğunu öğrenen Winklevoss’lar, Mark’a siteyi kurmasını teklif ederler.

  Fakat Mark fikri geliştirir ve The Facebook'u kurar.

  Birkaç gecede yüzlerce öğrenci siteye üye olur, çok geçmeden sitenin ünü Harward sınırlarını da aşar.

  Artık yetersiz kalan bilgisayarların yenilenmesi için Eudardo, Mark’a 1000 dolar verir. Eudardo artık Facebook’un ilk yatırımcısı olmuştur.

  Facebook popüler olunca Winklevoss kardeşler Mark’ı onların fikirlerini çalmakla suçlayarak okul yönetimine şikâyet ederler.

  Okul yönetimi bu konuda bir şey yapamayacaklarını bildirir ve Mark’a sadece okulun veri tabanına izinsiz girmekten bir uyarı cezası verir.

  Facebook'un ününün hızla yayılmasının ardından Mark Napster’ın kurucusu Sean Parker’la tanışır.

  Yaz tatili geldiğinde Mark her gün binlerce yeni kullanıcının üye olduğu facebook’u daha da geliştirmek için Sean Parker'ın tavsiyesiyle yanında sitenin güncellenmesine yardım eden iki arkadaşıyla Califonia’ya gider.

  Böylece son yılların en heyecan verici dijital fikrini Silikon Vadisinde geliştirecektir.

  Bu tanışma Mark’a, milyon dolarlık anlaşmalar yapmak isteyen yatırımcılarla görüşme ve Facebook’u bir fenomen yapma yolunun kapılarını açar.

  Çok geçmeden Eduardo ve Mark’ın Facebook hakkındaki farklı düşünceleri ilişkilerinde ufak çatlaklara sebep olur ve çatlak büyüdükçe bu anlaşmazlık sonunda bir savaşa dönüşür.

  Üniversitedeki coşkulu ortaklıkları, büyüklerin avukat ve para dünyasına yenik düşer.

  Mark’la işin en başında yaptıkları anlaşma gereği Facebook’ un ortağı olan Eduardo, Sean Parker ve büyük yatırımcıların devreye girişiyle anlamadığı bir takım yetki sözleşmelerine imza atar ve devre dışı kalır.

  Eskiden bir kızla konuşmaktan bile çekinen Mark artık yeni arkadaşı Sean Parker’ın da yardımıyla, mankenlerle ve ünlü isimlerle dolu çılgın partilerin ilgi gören siması olmuştur.

  Mark Zuckerberg’in kendisine yüz vermeyen bir kızdan intikam alma hırsıyla başlattığı şey, kontrol dışı son yılların en önemli fenomeni hali alır.

  İşin en ironik tarafı, Facebook’un başarısı, pek çok kişiyi bir araya getirirken, iki en iyi dostu birbirinden ayırır.

  Zuckerberg' in Facebook'u 2011 yılında The Brand Finance ® Global 500 listesine göre dünyanın en değerli 281. markası oldu.

  25 Şubat 2012'de aldığı karar ile şirketin %12' lik hissesinin halka arzını kararlaştırdı( Zuckerberg hala Facebook 'un %57 hissesine sahip).
   


Sayfayı Paylaş