Eymir Gölü Hakkında Kısa Bilgi, Nasıl Oluşmuştur, Oluşumu

Konusu 'Ne Nerede' forumundadır ve EmRe tarafından 16 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Eymir Gölü Hakkında Kısa Bilgi, Nasıl Oluşmuştur, Oluşumu
  Eymir Gölü, Ankara İli sınırları içinde çok küçük bir göldür. Arazisi ODTÜ'ye aittir. ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı çalışma alanıdır; göl kenarında takıma ait bir kayıkhanesi vardır. Göl kendine has fauna ve florasıyla büyük bir doğal güzellik barındırırken, kış aylarında donduğu zamanlarda da Ankara'lılar için hoş bir manzara arzeder.

  Gölbaşı ilçesinin ve Ankara-Konya karayolunun böldüğü Mogan Gölü ve Eymir Gölü Ankara-Konya devlet karayolu altından da geçen bir kanalla birbirlerine bağlı olup, Eymir Gölü’nün beslenmesi Mogan Gölü'ndendir; yani gölün esas kaynağı Mogan Gölü 'dür ve Mogan çıkışındaki regülatör ve kanal vasıtasıyla Mogan'dan 3 metre daha düşük seviyede bulunan Eymir Gölü beslenmektedir. Ayrıca iki göl arasındaki 10-15 km. kalınlığa sahip alüvyal tabakalar, yağışlarla kabaran Kepekliboğazı deresi ve diğer talî derelerin topladığı suları bünyesine çekerek tabandan da Eymir gölünün beslenmesine yardımcı olur. Eymir Gölü'nün çıkışı İmrahor Vadisi'ne doğrudur ve gölün fazla suları Batı-Doğu doğrultusunda İmrahor Vadisi'ne akan İmrahor Deresi'ni oluşturur. (Mogan Gölü ise toplam 11 dereyle beslenmekte olup bunların başlıcaları Sukesen, Başpınar, Gölova, Yavrucak, Çolakpınar, Tatlım, Kaldırım ve Gölcük dereleridir.)

  Seyyah Kandemir, "Ankara Vilayeti" adlı kitabında, 1910 yılında oluşan aşırı yağışlar akabinde iki gölün yüzeyde birleşerek geçici olarak tek göl halini almış olduğunu belirtmektedir.

  Gerek Mogan Gölü, gerekse Eymir Gölü "set gölleri"dirler; Ankara Elmadağı’ ndan inen derelerin sürüklediği bol miktardaki kum, çakıl gibi taş parçaları eski bir vadide yer yer birikinti konileri biçiminde yığılmış, gerilerinde Eymir gölünün ve Mogan Gölü'nün (5-10 metre derinliğindeki) çanakları belirmiştir - göllerin uzanışı bir vadi uzanışına uymaktadır.

  Eymir gölünün yüzey alanı 108.8 Hektar (1.09 km2), ortalama derinliği 3.80 m., su yüzey kotu 969 m., göl çevresi uzunluğu 9 km., uzunluğu 4.2 km., genişliği ortalama 0.25 km.dir. Kurak zamanda en derin yeri 5.5 metre olup, suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinliği 5 metre civarına çıkmaktadır.

  Mogan Gölü'nün yüzey alanı 561.2 Hektar (5.61 km2), ortalama derinliği 2.80 m., su yüzey kotu 972 m., göl çevresi uzunluğu 14 km., uzunluğu 11 km. ve genişliği ortalama 0.5 km.dir. Kurak zamanda en derin yeri 4.5 metre olup, suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinliği 5 metre civarına çıkmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş