Evlilik Tescili için Gereken Belgeler

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Evlilik Tescili için Gereken Belgeler

  1. T.C. Washington Büyükelçiliği Konsolosluk şubesine hitaben evliliğin tescilini isteyen ve her iki eş tarafından imzalanmış dilekçe.
  2. Evlilik belgesinin aslı.
  3. Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya anne ve baba adını, doğum yeri ve tarihini gösterir bir kimlik belgesi. Boşanmış olanların kazai evlenme yasağı olmadığını gösterir TC Mahkemelerince verilmiş karar metni ve yeni tarihli nüfus kayıt örneğinin aslı.
  4. Türk vatandaşı ile evlenen yabancı uyruklu kadın, istediği takdirde, evlilik tarihinden itibaren en geç bir ay içinde Konsolosluk şubesine dilekçe ile başvurmak kaydıyla, evlilik nedeniyle otomatik olarak Türk vatandaşlığını alabilir. Türk vatandaşı ile evlenen yabancı uyruklu erkekler için evlilik nedeniyle Türk vatandaşlığına alınma imkanı yoktur.
  5. Yeni nüfus cüzdanı ve Uluslararası Aile Cüzdanında kullanılmak üzere, her iki eşin 4'er adet renkli resmi. (Yabancı uyruklu eşin 2 adet renkli resmi yeterli olmaktadır.)
  6. Her bir nüfus cüzdan bedeli için belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücreti öğrenmek için kosolosluk ile iletişime geçiniz.
  7. Uluslararası Aile Cüzdan bedeli için belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücreti öğrenmek için kosolosluk ile iletişime geçiniz.
  8. Bir adet adresli ve pulları yapıştırılmış certified iade zarfı.
  (Posta ile müracaat halinde, ücretin "Turkish Embassy" adına "money order" olarak gönderilmesi gerekmektedir. Kişisel çek kabul edilmemektedir.)
   


Sayfayı Paylaş