Evde sucuk nasıl kurutulur?

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve oguzturk tarafından 15 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Güneşte sucuk nasıl kurutulur?

  Bağırsak dediğimiz madde yarı geçirgen sistemiyle suyu dışarıya yavaş ve kontrollü bir şekilde atar, baharatlar da eti bir nevi pişirip kurutur ve bakterilenmesini, çürümesini engeller. Bu sayede et uzun süre saklanabilir hale getirilir. Sucuğun içinde bulunan kıymanın yağının rolü ise etin yumuşaklığının korunmasıdır. Sucukların asılı kalması ise, bağırsak ve sucuğun herhangi bir yere temas etmesini engeller; yarı geçirgen bağırsaktan nüfuz ettiği yüzeyin tadını ve nemini bu sayede almaz. Sucuğun iple bağlanması da bu sebepten dolayı çok önemlidir.

  Bu arada, kullanacağınız kıymada yüzde 40 oranında yağ bulunmalıdır ki kurutulmaya asılan sucuk suyunu çektikçe odun gibi çok sert olmasın. Zaten sucuğu pişirirken bu yağın büyük bir kısmı tavaya akmaktadır. Sucuk içi aynı köfte gibi yöreye ve ağız tadına göre değişebilmektedir. Kimi yörede çemen, kimisinde kişniş, kimisindeyse çubrika otu kullanılarak sucuk yapılır. Damak tadınıza göre baharat oranında biraz oynayabilirsiniz.

  Sucuk kurutmanın püf noktaları

  Dikkat etmeniz gereken konu; sucuğun içinde hiç hava kalmaması, aksi takdirde sucuk bozulur. Bunu engellemek için bir iğne ucuyla kabarık yerden patlatıp havasını alın. İlk defa sucuk yapıyorsanız uzun kangallar yerine parmak sucuklar yapmanız tavsiye olunur. Son olarak hazırladığımız sucukları kurutmamız gerek. Biz şehir insanlarının evlerinde kalorifer benzeri ısıtma sistemleri bulunduğundan, karanlık ve kuytu bir yer ayarlamak güç olabiliyor sucuklar için. Eğer bu imkanlara sahip değilseniz sucuklarınızı buzdolabınıza asarak yada azar azar streçleyerek buzluğa koymak sureti ile kurutabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş