Evde Sirke Yapımı

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Evde Üzüm ve Elma Sirkesi Yapımı

  Üzüm Sirkesi Yapımı


  Eskiden yapılan sirkeler, genellikle köylerde, büyük toprak varillerde yapılırmış. Daha sonra ne olduysa, bu adetlerimizden kopmuşuz. Şehirlere yerleşim ve fabrikasyon sirkelerin üretilmesi, "nasıl olsa hazırı var" düşüncesi, doğal yapılan sirkeyle olan bağlarımızın kopmasına neden olmuş. Sanayinin de sınır tanımayan, herşeyi ucuza imal etme mantığı, bizi sağlığımızdan etmiş. Fabrikalarda içerisine asetik asit eklenerek oluşturulan, berrak sıvıya “sirke” demeye dil varmıyor. Doğal sirke, zaten o kadar asitli de olmuyor. Doğal sirkenin lezzetini bilmediğimiz için o sirke sanarak aldığımız şey, bize güzel geliyor.

  Üzüm sirkesi Malzemeler: 1 kg. üzüm, 3 lt. su, 1 dilim kadar ekmek içi, çok az bulgur, 1 avuç kadar nohut

  Üzüm Sirkesi Tarifi:

  Üzüm sirkesi yapılırken, üzümlerin çürük kısımlarını ve saplarını kullanabilirsiniz. Üzümün çekirdekli olması, siyah ya da beyaz olması farketmez. Üzümlerin yemediğiniz kısımlarını, yani çürüklerini ve saplarını bir kavanoza koyun. 1 kısım çürük üzüm ve sapı için, 3 kısım su ilave edin, yani üzümlerin 3 katı kadar su ilave edin.

  Kavanozun ağzını tülbentle kapatın ki, hem hava alsın, hem de içerisine sinek kaçmasın. Ara ara karıştırın. Bu zaman zarfında sirkenin üzerinde beyaz bir tabaka oluşabilir, bu tabaka küf değildir. Bu tabaka sirkeyi oluşturan bakterilerin artıklarıdır. Yani sirke anası denen oluşumdur, bu doğaldır.
  Sirkeyi 10-15 gün kadar bekletin, üzümler ve sapları iyice yumuşasın. 10-15 gün sonra, sirkenizi ince bir süzgeçten geçirerek süzün. Üzüm cüruflarını iyice sıkarak, üzümün şifalı suyunun suya geçmesini sağlayın. Cürufların suyu sirke olarak değerlenirken, geriye kalan kuru atığı çöpe atın, ya da toprağa karıştırın.

  Kalan sulu kısma ufak bir ekmek içi, birkaç nohut ve 1 tatlı kaşığı kadar kalın tuz (turşu için kullanılan tuz, kaya tuzu) ekleyin. Tuz şaraplaşmayı engeller. Kavanozun kapağını kapatıp, 40 gün dinlendirin. Sirke ne kadar eski olursa, o kadar kıymetli olur. Ayrıca zevkinize göre tarhun, melisa veya kekik de ekleyebilirsiniz.  Sağlığımız için Üzüm Sirkesi!
  Eğer üzüm sirkesini sağlığınız için kullanacaksanız, mutlaka ev yapımı sirke olmalı, hazır sirkeler uygun değildir. Ev yapımı sirkeler, hem doğal, hem de hazır sirkelere nazaran daha yumuşak tatlıdır.
  • Üzüm sirkesi ve su'yu karıştırıp içerseniz, uykusuzluk ve yorgunluk için iyi gelir.
  • Boğaz ağrısında üzüm sirkesiyle gargara yapın.
  • Ekmeği üzüm sirkesine batırın, nasırlarınıza ya da sertleşmiş deri üzerine uygulayın.
  • Başağrısı, astım ve çilleriniz için üzüm sirkesini suda kaynatın ve buharına durun.
  • Üzüm sirkesini güneş yanığına sürün. İkinci derece yanıkları dahi iyileştirir.
  • Kaşınan yerlerinize ve çatlak derinize üzüm sirkesi sürün.
  • Bir bez parçasını üzüm sirkesine batırıp, midenizin üzerinde tutarsanız, mide bulantısı ve kusmayı önler.
  • Sirkeye batırılmış bir bez'i varislerinize uygulayın.
  • Kepekli ve mat saçlar için saçlarınızı çalkaladığınız suya, biraz üzüm sirkesi ekleyin. Sonradan saçınızda sirke kokusu kalmıyor, endişelenmeyin!
  • Saç şekillendirici olarak sulandırılmış sirkeyi kullanabilirsiniz.
  • Üzüm sirkesi, doğal iştah kesicidir. Vücuttaki safrayı baskılayarak iştahın kesilmesini sağlar.
  • Üzüm sirkesinin şeker ve kolestrol düşürücü özelliği vardır.
  • Üzüm sirkesi, bakteri öldürücü etkisinden dolayı enfeksiyon hastalıklarında kullanılır.
  • Üzüm sirkesi, bakteri öldürücü özelliğinden dolayı deodorant olarak kullanılabilir.
  • Üzüm sirkesi tümör oluşumunu engelleyicidir. (Kaynak: fiyonk/net)

  Elma sirkesi yapımı aşağıdaki mesajda verilmiştir.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Elma Sirkesi Yapımı

  Yalnız dış kabuk ve çekirdek kısımlarından elma sirkesi yapılabilir. Yani para verip aldığınız meyveyi tüketip, kalan kısımlarını sirke için kullanabilirsiniz. Ancak elinizde bol miktarda elma var ise, elmaları ufak ufak doğrayarak da kullanabilirsiniz. Sirke yapımı için en uygun elma türü, şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleri ise ham ve ekşi olanlardır. Kullanılacak kaplar, cam veya ahşap olmalıdır. Örneğin pazardan aldığınız ucuz plastik kaplar da iş görebilir, ancak sağlık açısından cam veya ahşap malzeme tavsiye ederiz.

  [​IMG]

  Elma sirkesi 2 Malzemeler: 3 kg elma, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, kaynamış soğutulmuş su, 1 çimdik tuz, 1 fincan tozşeker

  Elma Sirkesi Tarifi

  Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra, preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek sularını çıkartın (veya yalnız parçacıklar halinde) bir kavanoza yerleştirin. 3 kg elma için 3 lt. kaynamış soğumuş suyu ilave edin. İsterseniz malzemeleri daha az kullanıp suyunu arttırabilirsiniz, ama Elma ve su eşit olursa daha iyi netice alırsınız. Maya olsun diye 1 yemek kaşığı sirke, bir fincan tozşeker ve 1 çimdik kaya tuzu ekleyin.

  Bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma) önemlidir. Havayla teması arttırmak için, mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulmalı, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılmalıdır. Zaman zaman bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak, sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık (15-25 C) bir ortam tercih edilir, Sirke küpü güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Meyve suyundaki şeker, fermantasyona uğrayarak, önce alkole, sonra asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.

  Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.

  Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir.

  Sağlığımız için Elma Sirkesi!
  • Elma sirkesini hem bakterileri, hem virüsleri. hem de mantarları öldürmek için kullanabilirsiniz.
  • Elma sirkesi çok iyi bir koku giderici ve dezenfekte edicidir. Koku gidermek istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.
  • Elma sirkesini çamaşır makinesinde yumuşatıcı gözünde kullanabilirsiniz. Hem çamaşırları yumuşatır, hem de deterjanın zararlı koku ve etkilerini azaltır. Ayrıca düşük sıcaklıklarda yıkanan çamaşırlarda koku problemi olmaz.
  • Bulaşık makinesinde parlatıcı gözünde elma sirkesi kullanabilirsiniz. Diğer parlatıcılar yapay olup durulanmadıkları için direkt midemize iniyor.
  • Güneş yanıkları, sinek ısırıkları gibi kaşıntılı durumlarda, elma sirkesini bir pamuğa damlatın ve kızarık yere uygulayın, acısını alıp kaşıntıyı geçirecektir.
  • Elma sirkesi ile suyu karıştırarak, camlarınızı temizleyin.
  • Elma sirkesi harika bir temzileyicidir, lekelenen yeri bol sirkeli bezle silin.
  • Karbonat ve elma sirkesi ile lavaboları ovduğunuzda, ışıl ışıl parlar.
  • Elma sirkesi ile dişler fırçaladığında, ağıza ferahlık, dişlere beyazlık katar.
  • Elma sirkesi ve soda karışımı çok iyi bir cilt temizleyicisi.
  • Elma sirkesinin topuk dikenine iyi geldiğini pekçok kaynaktan okumak mümkün. Bunun için yapmanız gereken topuk dikenini sürekli sirkeyle temas ettirmek. Bir beze sirke dökerek ayağa bağlamak ve ayağı sirkeli suda bekletmek çok faydalı.
  • Saçlarınızın kepeksiz olması ve ışıldaması için elma sirkesini kullanabilirsiniz.
  • Elma sirkesini hazım problemleri, sinüs enfeksiyonları, saç dökülmesi, kilo vermek için, reflü, gut, artrit, sistit, mantar enfeksiyonu, yüksek tansiyon, menopoz sıkıntıları, siğil, ayak-vücut kokusu, zona, uçuk, varisler, zor uykuya dalmada, yorgunluk ve kolestrolde güvenle kullanabilirsiniz. Yalnız direkt saf sirkeyi içmeniz dişlerinize ve yemek borusuna zarar verebilir. Onun için sulandırarak içmeyi deneyin.
  • Kanser, şeker hastalığı ve kemik erimesinden korunmak için, elma sirkesinden faydalanabilirsiniz.
  • Elma sirkesinde çeşitli bitkileri bekleterek, bitki sirkeleri de yapabilirsiniz. Mesela size iyi gelen şifalı bir bitkiyi yaptığınız elma sirkesinde 20 gün-1 ay kadar bekletin. Böylece elma sirkesinin şifasını iki katına çıkarmış olursunuz. Mesela adaçayı menopoz sıkıntılarında çok önemli bir bitkidir. Adaçayı sirkesini yaparak, salatalarınıza ve yemeklerinize kullanıp, İlaç kullanmadan, yan etki görmeden sıhhatli bir yaşam sürdürebilirseniz.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Limon Sirkesi Yapımı

  Malzemeler:
  • 1 kg. limon 3 lt. su
  • 200 g. tuz
  • 1 çay kaşığı tere tohumu
  • 1 çay kaşığı hardal tohumu

  [​IMG]

  Tarifi: Limonlar, kabukları soyularak, posalarıyla birlikte cam bir kavanoza yerleştirilir. Tüm malzeme içine boşaltılır, ağzı sıkıca kapatılır. Karanlık ve serin bir köşede 1 ay bekletilir.
   

Sayfayı Paylaş