Evde Şalgam Yapımı

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Evde Şalgam Suyu Yapımı Tarifleri Adana Şalgamı

  Şalgam suyu Çukurova yöresine özgü bir içecektir. Başta Adana olmak üzere birçok güney ilinde yapılır, bolca tüketilir. Şalgam suyunu artık hemen her yerde bulabilmemiz mümkün. Yine de bilen bilir, piyasada bulduğumuz şalgamla örneğin Adana’da içtiğimiz şalgamın tadı arasında epeyce bir fark var. Hele bir de denk getirip evde yapılmış şalgam suyu içtiyseniz bir daha başka bir şalgam suyuna şalgam suyu diye bakmanız çok zor.

  Ev Yapımı Şalgam Suyu Tarifi 1:

  Malzemeler:
  1 büyük şalgam
  1 büyük pancar
  1 kilo siyah havuç (mor havuç)
  1,5 tatlı kaşığı limon tuzu
  2 yemek kaşığı kaya tuzu
  Yarım ekmek
  Kaynatılıp soğutulmuş içme suyu
  Acı olmasını isterseniz 5-6 küçük acı biber (biberiye)

  Elinize plastik eldiven geçirip şalgam, pancar ve havuçları yıkayıp kabuklarını soyun. Eldiven kullanmazsanız malzemeler elinizi boyar ve bu boya epeyce zor çıkar. Şalgam ve pancarları irice doğrayın. Havuçları dikine dörde bölün. Acı biber kullanacaksanız yıkayıp bütün olarak ekleyin. Yarım ekmeği temiz bir tülbentin içine koyup bohça gibi sarın uçlarını da açılmayacak şekilde düğümleyin.

  10 lt. lik bir cam kavanoza şalgam, havuç, pancar ve sarılmış ekmeği yerleştirin. Cam kavanoz bulamazsanız plastik bir bidon da olur ama cam elbette daha sağlıklıdır. Limon tuzu ve kaya tuzunu bir miktar suyla iyice eritin malzemelerin üzerine dökün.

  Kavanozu ağzına dek kaynayıp soğumuş içme suyuyla doldurun. Ağzını sıkıca kapatarak serin bir yere koyun. Kışsa balkon en uygun yer olacaktır. Bu şekilde ağzını hiç açmadan 15 gün bekletin. 15 günün sonunda tülbent içindeki maya görevini üstlenmiş ekmeği çıkartın.

  Şalgam suyunu içindeki diğer malzemelerle birlikte buzdolabına alın. Servis yaparken bardaklara bir dilim havucu koymayı ihmal etmeyin. Şalgam ve pancarı da turşu olarak tüketebilirsiniz.

  Ev Yapımı Şalgam Suyu Tarifi 2:


   


 2. EmRe Well-Known Member

  Ev Yapımı Şalgam Suyu Tarifi 3:

  1kg. siyah havuç (mor havuç)
  2 orta boy şalgam
  4-5 kuru acı biber (isteğe göre)
  5 diş sarımsak
  1 küçük kase bulgur
  15 nohut
  1 limon
  1 yemek kaşığı tuz
  1 yemek kaşığı şeker
  Kaynatılıp soğutulmuş içme suyu

  Eldiven kullanarak havuçları ve şalgamları yıkayıp soyun. Havuçları dikine dörde bölün. Şalgamları doğrayın. Hepsini 5 lt. lik bir cam kavanoza yerleştirin.

  Bulguru temiz bir tülbende koyup ağzını sıkıca düğümleyin, kavanoza koyun. Nohutu, sarımsağı, tuzu, şekeri, 1 limon suyunu, şalgam suyunun acı olmasını istiyorsanız acı biberleri ekleyin.

  Kaynatıp soğuttuğunuz suyu kavanozun ağzına gelecek kadar ekleyip tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp ağzını hiç açmadan serin bir yerde 10-15 gün bekletin. İki üç günde bir kavanozu ters çevirip malzemelerin karışmasını sağlayın.

  Sakladığınız ortamın sıcaklığına göre şalgam suyu 10-15 gün içerisinde hazır olacaktır. Bu süre sonunda tülbentle süzüp buzdolabında saklayın. Şalgam ve pancarları bu suda saklayabilir, servis yaparken şalgam suyuna ekleyebilirsiniz.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Siyah Havuçtan Şalgam Suyu Tarifi:

  1,5 kilo siyah havuç (mor havuç)
  5 yemek kaşığı kaya tuzu
  2 yemek kaşığı ince bulgur
  Kaynatılıp soğutulmuş içme suyu

  Öncelikle bütün bu işlem süresince mutfak eldiveni kullanmanızı öneririz. Siyah havuç elleri boyar. Havuçları iyice yıkayıp kurutun. Temizlenmiş havuçların kabuklarını soyun. Hepsini uzunlamasına dörde bölün. 5 litrelik bir cam kavanoza mümkün olduğunca dik duracak şekilde havuçları yerleştirin.

  İnce bulguru bir tülbent parçasına sıkıca bağlayıp havuçların üzerine koyun. 5 yemek kaşığı kaya tuzunu biraz suda iyice eritip kavanoza ekleyin. Bu miktar size fazla gelirse tuzunu kendinize göre de ayarlayabilirsiniz.

  Kavanozu ağzına kadar kaynayıp soğumuş içme suyuyla doldurup ağzını sıkıca kapatın. 15 gün serin bir yerde, örneğin kışsa balkonda bekletin. Bu arada kapağını hiç açmayın. Aklınızda olsun, şalgam suyunu sakladığınız yer serin değilse daha erken mayalanacaktır.

  10 gün sonra tadına bakın. Olmuşsa tülbentteki bulguru çıkarıp şalgam suyunu buzdolabına alın. Olmamışsa 5 gün daha bekletin. Dilim havuçlarla birlikte servis edin.
   

Sayfayı Paylaş